Dişiniz Ağrıyorsa!

En kısa sürede diş hekimine gitmeniz gerekiyor. Bunu sizde biliyorsunuz değil mi? Ama gidene kadar ne yapabilirim diyorsanız kendinize zarar vermeden uygulayabileceğiniz birkaç şey var.

DİŞ AĞRISINA EN İYİ GELEN ŞEYİN DİŞ HEKİMİNE GİTMEK OLDUĞUNU UNUTMAYIN!

Dişlerimizin bakımını yeterince yapmadığımızdan, genetik faktörlerden veya bakteri, mikrop vb. etkenlerden dolayı dişlerimiz çürüyebilmekte ve bunun sonucunda yoğun diş ağrısı meydana gelebilmektedir. Bu durumda bizlerde diş ağrısına ne iyi gelir, bu ağrı nasıl geçer? 

Diş ağrılarından kurtulmak için çok farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu içeriğimizde bu yöntemlerin tamamına ayrıntılı olarak değineceğiz fakat bu yöntemler sadece doktora gidene kadar sizi geçici süreliğine rahatlatmaya yarayacaktır. Bu sebeple acilen diş doktoruna giderek ağrılarınızdan tamamen kurtulabilirsiniz. Sadece 5 dakikalık bir tedavi ile bu sorununuzdan tamamen kurtulabilirsiniz. 

Diş Neden Ağrır?

Genellikle diş çürükleri şiddetli diş ağrısına yol açar. Düzenli diş kontrolleri diş çürüklerinin ilerlemeden tedavi edilmesi için önemlidir. Eski diş dolguları da diş ağrısına neden olabilir. Diş kaplamalarının altındaki dişlein de sıklıkla ağrıdığını görmekteyiz. İyi yapılan diş kaplaması ve diş dolgularında sorun çıkmaz. Kaliteli malzeme ve iyi bir işçilik ile yapılan diş kaplamaları senelerce hiç sorun çıkarmadan kullanılabilmektedir. 

Diş dolgusu ve diş kaplaması gibi tedavileri iyi yaptır, bir defa yaptır.

Diş ağrısının nedeni çürük ise Çürük Diş Ağrısı Tedavisi yazımı mutlaka okumalısınız

Diş Ağrısına Karşı Bitkisel Yöntemler

Çeşitli bitkiler diş ağrılarında sakinleştirici ve uyuşturucu etki gösterebilmektedir. Çeşitli şekillerde kullanılabilmekte ve kısa süreli bir sakinleşme sağlayabilmektedirler. Karanfilin ağrı dindirici etkisi olduğu bilinir. Ancak şiddetli ağrılar için tam bir çözüm olması mümkün değildir. 

Karanfille Ağrı Kesme

Rahatlıkla bulabileceğiniz birkaç parça karanfili dişlerinizin etrafında tutarak veya çiğneyerek hafif şekilde uyuşma etkisi gösterebilirsiniz. Bu uyuşma etkisi yatıştırıcı etki gösterecektir. Ayrıca karanfilin kuru formu gibi yağ olan şeklide diş ağrısını giderici etkiye sahiptir. Bir parça pamuğa 5-6 damla karanfil yağı döküp ardından ağrı görülen dişlerinizin arasına koyduğunuz zaman ağrının azalmasını sağlayacaktır.

Sadece 5 dakikalık bir tedavi ile bu sorununuzdan tamamen kurtulabilirsiniz. 

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihap birikmesi sebebiyle çene kısmında hafif bir şişlik oluşabilir, diş çevreniz şişebilir veya çoğu zaman iltihap direk olarak görülmeyip sadece ağrı yapar ve film çekildiğinde görülebilir. İltihaplanmadan dolayı dişinizde ağrı olduğundan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken buz kompres uygulamasıdır. Bu uygulama için bir adet buz torbasını ağız kenarınızda ağrıyan dişinizin bulunduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Diş ağrısını sakinleştirmek için uygulanabilecek başka bir yöntemse bir parça buzu kırıp küçük bir hale getirdikten sonra direk dişinize uygulamak olacaktır. Bu yöntemde buz parçası dişinize değdiği an rahatsız olabilirsiniz fakat hemen ardından kısa bir süreliğine ağrınız tamamen kesilecektir. Diş ağrısı sırasında sakın sıcak uygulama yapmayın çünkü sıcak su iltihabın artmasına sebep olmaktadır. İltihap arttıkça dişinizin ağrısı ve şişliği artacaktır.

Gargara ile Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Gargara yapmak diş ağrınızın geçici süreliğine son bulmasını sağlayacaktır. Bunun için ya eczaneden alabileceğiniz bir gargarayı kullanabilir yada tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Ancak eczane yerine diş doktoruna gitmenizi öneririm. Gargara yapmak diş etlerinizin onarılmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede özellikle çürüklere bağlı olarak görülen diş ağrısını kesecektir. Aynı zamanda ağrıya sebep olan bakterileri yok edici dezenfektan etkiye sahiptir. Bazen de ağrı soğuk sıvı ile diner. Bu durumda gargaranın soğuk olması da diş ağrısını azaltabilir. Ancak bu tip ağrılar daha sonra daha şiddetli olarak devam eden ağrılardır ve mutlaka diş hekimine gitmeniz gerekir. 

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Makalede bahsettiğimiz yöntemler genel olarak çürük ve iltihaplı diş ağrılarında işe yaramaktadır. Fakat dolgulu dişlerin ağrısını geçirmek için bazen işe yaramazlar. Ağrı bölgesi doldu altında olduğu için oraya ulaşamazlar. Dolgulu diş ağrısı çeken kişiler ilk olarak soğuk kompres uygulaması yapar ise bu ağrı bazen azalabilir. Ardından ise bir ağrı kesici ilaç kullanarak bu ağrıdan kurtulabilirler. 

Diş Ağrısı Ne Yapılabilir?

Diş ağrınızdan kurtulmak için evde ne yapılabilir diye merak ediyorsanız ilk etapta bazı yöntemlerle ağrınızın sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

  1. İlk olarak dişlerinizi fırçalamanızı tavsiye edeceğiz. Yoğun şekilde dişlerinizi fırçaladığınız zaman diş arasında bulunan ve ağrıya sebep olan kalıntılar yok olacaktır.

  2. Bazı diş macunları dişlerinizde uyuşma etkisi oluşturabilmektedir. Diş fırçalama ağrıya sebep olan mikrop ve bakterileri de yok edeceği için dişlerinizin daha fazla çürüyüp daha fazla ağırmasına engel olacaktır.

  3. Diğer bir yöntem olarak tuzlu suyla gargara yapmanızı tavsiye edebiliriz. Bir bardak suyun içine birkaç kaşık tuz atıp karıştırdıktan sonra gargara yapmanız halinde dişlerinizdeki ağrılar yüksek oranda hafifleyecektir.

Ilık Su Diş Ağrısı İçin

Ağrıyan dişlerinizi ılık suyla çalkalamak kalıntıların temizlenmesi ve geçici rahatlama sağlaması için işe yarayabilir fakat eğer dişlerinizde iltihap olduğundan şüpheleniyorsanız bu yöntemi uygulamayın çünkü ılık su ve sıcak uygulama iltihabın artmasına sebep olmaktadır. İltihap oranı arttıkça dişlerinizde şişme ve ağrı daha da artacaktır.

Diş Ağrısına Hangi İlaçlar İyi Gelir?

Çeşitli ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler diş ağrılarında sıklıkla kullanılmaktadır. Çok güçlü bir antibiyotik olan bu ilaç diş ağrısına ne iyi gelir diyenler için oldukça faydalı bir çözüm yoludur. Atıldıktan sonra yaklaşık 5-8 saat boyunca ağrı kesici özelliğe sahiptir.İlaçlar için reçete yazılması zorunlu olduğundan mutlaka hekiminize gitmelisiniz.

Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yirmilik dişler bir insanda 18-24 yaş arasında çıkmaktadırlar. Bu dişler normal diş eti sırasında en son kısımda fazlalık olarak çıkan 4 diştir. Çoğu zaman çıktıkları yerde hiçbir ağrıya sebep olmadan uzun süre varlıklarını sürdürebilirler. Fakat kimi durumlarda ise çıktıkları alanda yer bulunmadığı için diğer dişlere baskı yaparak eğilmelere veya ağrılara sebep olabilirler. Ayrıca bazı durumlarda da 20’lik dişlerin yarısı damak içinde yarısı ise damak dışında çıkar ve zamanla çürüme meydana gelmeye başlar. Yirmilik dişlerin çürüyüp ağrı yapmasına sebep olan bir diğer unsurda arka sırada olduklarından dolayı bakımlarının düzgün yapılamamasıdır. Konuyu daha fazla uzatmadan yirmilik diş ağrısı için ne yapılması gerektiğine değinecek olursak, öncelikle bu dişler eğer diğer dişlere baskı yapıyorsa ve çürümüş iseler kesinlikle çekilmeleri gerekmektedir. Çünkü 20’lik dişler çekilmedikleri takdirde mutlaka diğer dişlerinde zarar görmesine sebep olabilmektedirler. Sizler 20 yaş diş ağrılarınızdan kurtulabilmek için yukarıda saymış olduğumuz tüm yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bunların haricinde ağrının daha hafif olması için bu dişlerin temizliğine ayrıca çok fazla özen göstermelisiniz. Çünkü arka kısımda oldukları için fark edemediğimiz bu dişlerin arasında çoğu zaman yemek kalıntıları birikebilmektedir.

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebelik döneminde annenin vücudunda bulunan kalsiyumun bir kısmı bebeğe geçmektedir. Bu süreç içerisinde meydana gelen kalsiyum eksikliğini telafi etmek için vücut annenin kemiklerine yüklenmeye başlar ve ilk olarak annenin dişlerindeki kalsiyumu kullanır. Bunun sonucunda ise annede hamilelik döneminde diş ağrısı meydana gelebilir.

Hamilelik döneminde yaşanan diş ağrıları için antibiyotik veya ağrı kesici ilaç kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Çünkü yanlış kullanacağınız bir ilaç bebeğinize zarar verebilir. Bu sebeple gebelikte yaşadığınız diş ağrısını kesmek için maydanoz, karanfil, sirkeyle gargara yapmak, buz uygulaması vb. doğal ve yiyilip içilmeyen yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Eğer diş ağrınız dayanılmayacak şekilde fazlaysa yapmanız gereken bir doktora gitmek olacaktır. Ardından doktorunuz dişinizin tam olarak hamilelikten dolayı mı yoksa çürük vb. sebeplerden dolayı mı ağırdığını tespit edip ona göre en uygun tedavi seçeneğini size sunacaktır. Eğer ilaç kullanılması gerekiyor ise de en uygun şekilde hamilelere zarar vermeyen bir ilaç reçete edecektir.

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Zamanla bakımı düzenli yapılmayan veya genetik, çevresel faktörlerden dolayı çoğu bireyde çürük diş ağrısı meydana gelmektedir. Çürümüş olan dişlerin sebebiyet verdiği ağrılardan kurtulmanın en kesin ve kalıcı yolu ya dişleri çekmekten veya dolgu, kanal gibi son derece basit işlemleri yapmaktan geçmektedir. Fakat siz geçici olarak diş ağrısına ne iyi gelir dediğiniz ve bir çözüm yolu aradığınız için size buna uygun bazı yöntemler önerebiliriz. İlk olarak bilmelisiniz ki çürük dişlerin arasında sürekli olarak yemek artıkları birikebilmektedir. Bu sebeple dişlerinizde artık parça bulunmadığından tam olarak emin oluncaya kadar dişlerinizi fırçalamalısınız. Ardından ise yukarıda ismini verdiğimiz ağrı kesici veya antibiyotik ilaçlardan birini kullanabilirsiniz. Ayrıca ağzınızdaki uyuşma hissini arttırması için gargara yapmayı tercih edebilirsiniz.

Şiddetli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı bazen gerçektende dayanılamayan kadar şiddetli olabilmektedir. Böyle bir durumda ne yapsanızda ağrı kesilmeyebilir. Dişlerinizi fırçalarsınız, gargara yaparsınız, soğuk uygulama yaparsınız fakat hiç biri işe yaramaz. İşte bu durumda son çare olarak güçlü bir ağrı kesici kullanmalısınız. Majezik bu konuda oldukça işinize yarayacaktır. Fakat aklınızda bulunsun oral yani ağız yoluyla alınan ilaçlar 30-60 dk arasında ancak etki etmektedir. Bu sebeple ağrı geçmedi diyerek kesinlikle tekrar ağrı kesici atmayın. Ayrıca bilmelisiniz ki eğer ağrı geçmiyorsa bir taneden fazla ne kadar ilaç kullansanızda ağrı geçmez. Bu sebeple ilacı attıktan sonra yarım saat bekleyin ve ağrı hafiflediği an yatıp uyumaya çalışın. Sabah uyandığınız an ise doktora gidiniz. Diş ağrısı sebebiyle uykuya geçmekte zorlanırsanız, yatağa uzandığınız zaman 15 dakika boyunca hiç hareket etmeden uyumaya çalışın çünkü yapılan araştırmalar göstermiştir ki bir insan 15 dakika boyunca hiç hareket etmezse uykuya dalmaktadır. Uyurken yastığa başınızın ağrı olmayan tarafını yaslayın çünkü ağrılı tarafın üzerine uzandığınız zaman oluşan basınç ağrıyı arttırabilmektedir.

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş eti ağrıları genellikle diş eti hastalıklarında, diş eti zedelenmelerinde, çürük dişlerde biriken bakterilerin ete zarar vermesi sonucunda veya yoğun iltihap sebebiyle meydana gelmektedir. Bu durumda diş ağrısına ne iyi gelir derseniz ilk olarak diş etlerinizin kendini onarabilmesi için bol miktarda tuzlu suyla gargara yapmanız gerekmektedir. İsterseniz tuzlu su yerine naneli gargara da kullanabilirsiniz. Naneli gargara diş etlerini onardığı gibi uyuşma etkisi de sağlayarak ağrının geçmesine yardımcı olacaktır. Diş etlerinizde iltihap birikmiş ise bu sefer de doktor onaylı bir antibiyotik ilaç kullanmanız gerekmektedir. Diş ağrısı ve iltihabı için uygun bir antibiyotik, iltihabı bir hafta içinde temizleyerek ağrının son bulmasını sağlayacaktır.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Bebekler diş çıkarma dönemlerinde yoğun ağrı yaşarlar. Anneler bu durumda bebeklerde yaşanan diş ağrısına ne iyi gelir diyerek düşünmeye başlarlar. Bebeğinizin yaşadığı bu ağrıyı azaltmak için ilk yapabileceğiniz işlem parmaklarınızda dişlerine masaj yapmak olacaktır. Masaj rahatlatıcı etkisi sebebiyle kısmende olsa ağrının azalmasını sağlayacaktır. İkinci yöntem ise bir bez parçasını buzlukta soğuttuktan sonra ağrıyan dişin bulunduğu bölgeye hafif bastırmak olacaktır.

Soğuk uygulama kısmen de olsa bebeğin yaşadığı diş ağrısını bastıracaktır. Aynı şekilde bez yerine çay kaşığı da kullanabilirsiniz. Diş çıkarma döneminde ağrıyla beraber kaşıntıda olacaktır. Bu sebeple sürekli olarak yumuşak ve soğuk meyvelerini eline verip yemesini sağlayabilirsiniz. Bebeklerin vücudu çok hassas olduğu için ağrı sebebiyle ilaç kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Fakat isterseniz bir diş hekiminin önerisiyle uygun bir ağrı kesici jel kullanabilirsiniz.

  1. Masaj
  2. Soğuk uygulama
  3. Diş çıkarma jelleri