Diş Ağrısı Nedeni Çürük Olabilir

Diş Çürüğü

Ağrı miktarının artması dişin merkezinde yer alan sinir ve damarlardan oluşmuş pulpa dokusunun hasarını işaret eder. Bu ağrı ortaya çıktığında artık kişi günlük yaşantısını devam ettirmede zorlanacak duruma gelmiştir çoğu zaman.

Bu nedenle artık en kısa sürede diş hekiine gidilmesi gerekir.En kısa süre içerisinde diş hekiminizi arayın ve randevu alın. Diş hekimi muayene ile neler yapılabileceğini tespit eder ve sizi bilgilendiri.Tedavi için çok geç kalmadıysanız dişin kurtulma şansı olacaktır. Geciktirilmesi durumunda bu basit bir sorun olmasına rağmen ilerlediği için dişi kaybedebilirsiniz.Çünkü dişiniz apse yapar.

Diş Apsesi Nedir?

Diş çürüğü diş altındaki pulpayı ve sonrada kök ucundaki kemik ve periodonsiyumu etkilediğinde diş kökü çevresindeki doku enfekte olur. Bu çok ciddi bir konudur ve kemik ve doku kaybına neden olabilir. Mutlaka diş hekimi tarafında görülüp en kısa sürede ele alınması gerekmektedir. Yüzde şişlik,ağrı,yanma,kızarıklık ateş gibi belirtiler yapar.

Kısaca diş çürüğü olduğunda tedavi için gecikme yok ise korkmanıza gerek yok! Diş hekimine giderken endişeli olunmasına rağmen çıkarken mutlu olabilmek için tedavinizi ertelemeyin.

Başka sorularınız veya yorumlarınız var mı? Bize bir gönderin facebook veya twitter size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. 

Sağlıkla kalın.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Yirmi yaş dişi ağrısı yazımızı okudunuz mu?