Diş Bakımıyla İlgili Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Türkiye’de ergenlik dönemine erişmiş her 100 çocuktan 84’nün dişlerinde çürük bulunuyor.

Ağız ve diş sağlığı konusunda farkında olmadan yaptığımız hatalar, kimi zaman telafisi çok güç sonuçlar doğurabiliyor.

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre Türkiye’de daha önce hiç diş hekimine gitmeyenlerin oranı yüzde 26, diş macunu tüketimi ise yılda 86 gram, Amerika gibi gelişmiş ülkülerde ise bu rakam 572 grama çıkıyor.

Türkiye’de ergenlik dönemine erişmiş her 100 çocuktan 84’nün dişlerinde çürük bulunuyor. Ülkemizde 30–35 ortalamasına gelindiğinde ise her yüz kişiden sadece 3 kişide hiç çürük görülmüyor. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde en çok karşılaşılan ağız ve diş sağlığı problemlerinin başında diş çürükleri, kanamaları ve diş eti iltihapları yer alıyor.

1. Sert diş fırçası daha iyi temizler. (Yanlış)

Dişleri iyi fırçalamak fırçanın sertliğiyle değil, fırçalama tekniğiyle ilgilidir. Genellikle orta sertlikte diş fırçaların kullanılması uygundur. Çok sert fırçalar, dişleri aşındırabilir.

2. Bastırarak fırçalamak daha iyi temizler. (Yanlış)

Bastırarak fırçalamak dişleri temizlemek yerine, “fırça çürüğü” dediğimiz aşınmalara neden olur. Dişlerin mine tabakası aşındığı için, alttaki sarı tabaka ortaya çıkar ve dişler daha sarı gözükür. Ayrıca sert fırçalamak, dişlerde hassasiyete ve diş eti çekilmesine neden olur.

3. Beyazlatıcılı diş macunları dişlere zarar verir, zamanla aşındırmalara sebep olur. (Doğru)

Diş beyazlaştırıcı olarak piyasada satılan macunlar aslında dişleri beyazlatmaz. Ayrıca antitartar veya sigara içenlere yönelik üretilen diş macunlarında da yoğun miktarda aşındırıcı maddeler olduğu için uzun süreli kullanımda diş minesine kalıcı zararlar verebiliyor.

4. Karbonat ve tuzla fırçalamak dişleri beyazlatmaz. (Doğru)

Karbonat ve tuz, iri granüllü maddeler olduğu için dişin mine tabakalarını çizer ve aşındırır. Bunun sonucunda dişler parlaklığını kaybeder ve yiyip içtiğimiz besinlerle, dişler daha kısa zamanda doğal rengini kaybeder.

5. Diş macununu fazla kullanmak dişleri çizer. (Yanlış)

Dişlerin mine tabakasının çizilmesi macunun fazla kullanılmasıyla ilgili değil, kullanılan macunun granüllerinin büyük olmasıyla ilgilidir. O yüzden granülleri büyük olan macunların uzun süreli kullanımından kaçınılmalı. Fırçanın üzerine konulan macunun miktarı ise “mercimek tanesi” büyüklüğünde olmalı.

6. Dişler, macun ve fırça ıslatılarak fırçalanmalı. (Yanlış)

Diş fırçası, fırçalamaya başlamadan önce ıslatılmamalıdır. Çünkü fırça kılları ıslatılınca, sertliğini kaybeder. Macunun köpürmesi için de yeterli sıvı ağızda mevcuttur.

7. Dişler kahvaltıdan önce fırçalanır. (Doğru)

Dişler günde en az iki kez, kahvaltıdan ve yatmadan önce fırçalanmalı. Dişler fırçalandıktan sonra, dilin üst yüzeyi de yumuşakça dili tahriş etmeden fırçalanmalı.

8. Estetik diş doğuştan olur, çarpık dişten kurtuluş yok. (Yanlış)

Dişte şekil bozukluğunu düzeltme, dişler ağızda mevcut olduğu sürece her yaşta uygulanabilir. Ortodontik tedavi ya da porselen kaplama (lamina) sayesinde dişler mevcutsa, her yaşta düzeltme yapılarak, güzel görünen dişlere sahip olunabilir.

9. İmplant çene kemiğine en uygun şekilde seçilir ve uzman hekim yaparsa düşme riski yüzde 1 oranına kadar düşer. (Doğru)

10. Bütün dişleri çekip yerine implant yerleştirilebilinir. (Yanlış)

İmplant’ı, eksik olan dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleri olarak tanımlayabiliriz. İmplant uygulaması sadece, yara iyileşmesini etkileyen bir sistemik hastalık ile kontrol altında olmayan kalp ve şeker hastalığı söz konusu ise yapılmaz.

11. Dişleri çamaşır suyu gibi temizlik ürünleri ile fırçalamak dişleri asla beyazlatmaz, çok sağlıksızdır. (Doğru)

Diş beyazlatma işlemi, mutlaka bir diş hekiminden profesyonel yardım alınarak yapılmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle diş beyazlatmaya çalışmak son derece tehlikeli ve yanlıştır.

12. Beyazlatma (bleaching) dişleri daha da sarartır. (Yanlış)

Beyazlatma işlemi, normal diş rengini daha da açmak için yapılır. Beyazlatmanın ilk yapıldığı dönemlerde kahve, çay ve sigara gibi dişleri renklendirecek etkenlerden uzak durmak gerekir. Beyazlatmayı yapacak hekimin tavsiyelerine uyulursa, beyazlatmanın hiçbir yan etkisi yoktur.  

13. Diş taşı temizliği dişin minesine zarar verir. (Yanlış)

Diş taşı temizliği, uzman bir hekim tarafından doğru uygulandığı takdirde minenin zedelenmesine neden olmaz. Çünkü diş taşı temizliği işleminde diş dokusuna zarar verilmeden, diş yüzeyine ait olmayan oluşumlar (plak, diş taşı) uzaklaştırılır.

14. Diş taşları temizlendikten sonra daha çok diş taşı oluşur. (Yanlış)

Dişleri düzenli ve doğru fırçalamak diş taşı oluşumunu engeller. Altı ayda bir diş hekimi kontrolü sayesinde, iyi fırçalayamadığımız alanlarda oluşan diş taşları, hekim tarafından temizlenmiş olur. Bunun da dişe hiçbir zararı yoktur.

15. Ağız kokusu herkeste olur ve geçmez. (Yanlış)

Ağız kokusu çürük diş, diş eti hastalığı, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, sinüzit yahut üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Bu hastalıkların tedavisi sonucunda ağız kokusu önlenebilir.

16. Diş röntgeni doğada alınan radyasyondan daha azdır. (Doğru)

Diş röntgenleriyle alınan radyasyon oldukça azdır. Bu radyasyon doğada alınan radyasyondan daha azdır.

17. Hareketli protezler çamaşır suyuna konursa beyazlar. (Yanlış)

Hareketli protezleri çamaşır suyuna koymak zararlıdır. Çamaşır suyu, protezin kırılganlığını artırır, ömrünü azaltır. Protezler için özel temizleme tabletleri vardır ve onlar kullanılmalıdır.

18. Çekilen 20 yaş dişinin yerine diş yaptırmaya gerek yoktur. (Doğru)

20 yaş dişi çekildiyse, yerine protez diş yaptırmak gerekmez.

19. Diş fırçalarken diş etlerinin kanaması iyidir. (Yanlış)

Diş fırçalarken görülen kanamalar, diş eti iltihabının belirtilerinden biridir. Vakit geçirmeden bir diş hekimine başvurmak gerekir. Diş etlerinin, kanamadan dolayı fırçalanmaması sonucu, mevcut iltihabi durum şiddetlenecektir. Hastalar kanama olan bölgeyi daha iyi fırçalamalı ve diş hekimine tedavi için başvurmalı.

20. Diş ağrıyınca dişin üzerine aspirin, tütün, kolonya, rakı ve tuz koymak ağrıyı keser. (Yanlış)

Alkol ve alkol içerikli maddelerin diş ve dişeti bölgesine uygulanması sonucu dişetlerinde “alkol-aspirin yanığı” denilen komplikasyonlara neden olur. Dişlerin üzerine uygulanan diğer maddelerin (tütün, tuz gibi) de ağrı kesici özellikleri yoktur. Ağrı, ancak mevcut sorun giderildiğinde ortadan kalkar  

21. Çekim için kullanılan lokal anestezikler morfindir ve bağımlılık yapar. (Yanlış)

Diş hekimliğinde kullanılan lokal anestezik maddeler morfin içerikli değildir ve alışkanlık yapmaz. Morfin, tıp alanında sınırlı vakalarda kullanılan bir ilaçtır.  

22. Anestezi yurtdışından gelen morfinle yapılırsa ağrımaz. (Yanlış)

Günümüzdeki lokal anestezik maddeler belli standartlarda üretilmiştir. Avrupa malı olmasına gerek yoktur.

23. Erkek ya da bayan diş hekimleri arasında bir fark yoktur. Erkek daha iyi diş çeker diye bir durum yoktur. (Doğru)

24. Süt dişleri daimi dişlere sürme rehberliği yapar, zamanından önce dişler çekilmez. (Doğru)      

25. Süt dişleri düşecek de olsa dolgu yapılmalıdır. (Doğru)

Süt dişinin erken çekimi, alttan gelen daimi dişlerde çapraşıklığa ve çene kemiği gelişiminde bozulmalara neden olur. Bu nedenle düşecek de olsa dolgu yapılmalıdır.

26. Hamilelikte dişten kalsiyum çekildiğinden, dişetleri kanar. (Yanlış)

Hamilelik dönemindeki diş eti kanaması, dişten kalsiyum çekilmesi nedeniyle olmaz. Kanamanın nedeni, ağız bakımının yeterli sağlanmaması halinde hamilelikteki hormonal değişiklikler sonucu dişeti iltihabının oluşması veya mevcut dişeti iltihabının şiddetlenmesidir.

27.  Her hamilelik bir diş götürür. (Yanlış)

Her hamilelikte diş kaybının gerçekleşmesi söz konusu değildir. Ağız bakımının tam olarak sağlanamaması, tedavi edilemeyen çürüklerin varlığı ve diş eti hastalıklarının ilerlemesi durumunda diş kayıpları görülür.

28. Hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir. (Yanlış) 

Aciliyet gerektiren diş tedavileri, hamileliğin her döneminde yapılabilir.

29. Çürük diş çekildikten sonra pis kan akıtılmalıdır, çekilen dişin yerini kanatmak iyidir. (Yanlış)

Diş çekiminden sonra, çekim boşluğuna hastanın yaptığı müdahaleler sonucu bölgenin sürekli kanatılması ya da pıhtının uzaklaştırılması, diş çekimi yapılan yerin iltihaplanmasına neden olur. Oluşan pıhtı korunmalıdır.

30. Diş teli sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de kullanılır. (Doğru)

Ortodonti (tel tedavisi) alanındaki son gelişmeler sayesinde tel tedavisi sadece çocuklara değil, erişkin hastalar için de uygulanabilir.

31. Ağrıyan dişi çektirip kurtulmak çözüm değildir. Dişi tedavi ederek mümkün olduğunca ağızda tutmak gerekir. (Doğru)

Çürük diş için mümkün olan her türlü tedavi uygulanmalı. Çünkü ne fonksiyon, ne de estetik yönünden hiçbir protez kendi dişinizden daha iyi olamaz.