Ortodontide Tel Çeşitleri

Dişleri düzeltmek amacı ile takılan baketlerin değişik çeşitleri vardır. Ddişin iç tarafından uygulanan  estetik amaçlı olarak seramik veya şeffaf olarak görünen, beyaz renkli diş telleri vardır. Ortodontide kullanılan malzemeler bildiğiniz gibi sabit ve hereketli olarak ikiye ayrılır. 1-Hareketli apareyler genellikle koruyucu amaçlı kullanılan malzemelerdir. Esas tedavi üretici yöntem olarak braketler kullanılmaktadır. Braketler, ince metal yapıların dişin üzerine yapıştırılarak titanyum telle sürekli dişin üzerinde sabit konumlandırılarak dişin bulunduğu konumu zamanla değiştirdiği bir sistemdir ve farklı çeşitleri vardır. Dişin arka tarafından uygulanan lingual olarak, estetik amaçlı olarak seramik veya şeffaf olarak gözüken, beyaz renkli braket telleri mevcuttur. Bunun kararı hekim ile kişinin görüşmesi sonucunda alınır.

Ortodonti Çeşitleri

İlki dişin dışına ya da içine takılan sabit tellerdir. İç yüzeye takılanlara lingual teller denir. Dış yüzeye takılanlar da iki gruba ayrılır. Porselen braketler veya metal braketlerdir. Bazen de takılıp çıkarılabilen braketler kullanılabilir. Hangi braket tipinin kullanılacağı kişinin isteğine, hekimin tavsiyesine ve kişinin ağız ve diş yapısına göre karar verilecek bir konudur.    

  • Damon Braketler
  • Lingual Braketler
  • Porselen Braketler
  • Metal Braketler

Malzemeleri görerek ve uzmanından bilgi alarak tedavi öncesi değerlendirme yapabilmeniz için randevu alınız. 02126616979