Röntgen

Diş Röntgenleri

Dijital röntgenler (radyografi) dişinizin resmini çeker ve siz koltuktayken bunu bilgisayar ekranınızda görebilirsiniz. Bu sayede artık röntgen filminin hazır olması için onbeş dakika beklemenize gerek kalmaz.

Ekran üzerindeki resim bir röntgen filmine benzemektedir ama çok daha büyüktür; yüzde 400 büyüktür! Bir fare tıklamasıyla diş hekiminiz tek bir dişe zum yapıp bunu çevirebilir, daha net gösterebilir, renklendirebilir ve böylece size, yapılacak operasyon hakkında açıklamalar yapabilir. BU enteresan diş resmini eve götürmek ister misiniz? Diş hekiminiz size renkli bir çıktı verebilir.

Diş hekiminiz ağzınızın içine küçük, düz bir algılayıcı yerleştirir. Bu algılayıcı bilgisayara ince bir kablo ile bağlanmıştır. Daha sonra dişlerinize ve bu algılayıcıya bir röntgen ışını gönderilir ve bu da dişlerinizin görüntüsünü bilgisayara aktarır. Daha sonra algılayıcının yeri, dişlerinizin farklı noktalarının fotoğrafını çekmek üzere değiştirilebilir

Diş kontrolleriniz daha az zaman alır. Dijital röntgen sistemleri filmli röntgen sistemlerinden daha hassas olduğundan, maruz kalacağınız röntgen miktarı yüzde 90 azalacaktır. (Tabii diş hekiminiz ve yardımcısı da daha az röntgen ışını alır.) Daha büyük ve renkli olan bu fotoğraf diş hekiminizin ne gördüğünü görmenizi sağlayacak ve sizin, diş hekiminizin nasıl bir tedavi yapacağını anlamanızı kolaylaştıracaktır. Ödediğiniz bedeller foto grafik kimyasalların, filmlerin, işlemlerin ya da filmleri saklamanın bedellerini de içermez. Ayrıca kullanılmış fotoğraf kimyasalları ve filmle çevre için uygun değildir. Ve son olarak, bu sistemi izlemek heyecan verici bir şeydir. Pek çok hasta bundan etkilenmektedir.

Algılayıcı sert olduğundan, özellikle küçük çocuklarda ağza yerleştirmekte zorlanılabilir ve ağızda rahatsızlık oluşturabilir. Dijital röntgen ekipmanları diğer röntgen sistemlerine göre daha pahalıdırher diş hekiminde bulunmayabilir. Buna sahip diş hekimi bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekebilir.

Dijital Röntgenlerin Faydaları Nelerdir?

Günümüze kadar röntgen çekerken tek seçenek küçük filmleri kullanmak ve beş-on dakika çıkmalarını beklemekti. Şimdi ise dijital çağ yeni bir teknolojiyi, dijital radyografiyi getirdi.

Dijital radyoterapide, film yerine doğrudan bilgisayara bağlanan küçük bir algılayıcı kullanılınır. Röntgeni çekmek çok daha hızlı çünkü dişten dişe küçük hareketlerle geçirebilmektedirve her bir görüntü için film takma zorunluluğu kalmaz. Ayrıca daha hızlıdır çünkü röntgenler bilgisayar ekranında hemen görünüyor ve banyo süresi diye bir şey yoktur. Dijital röntgene maruz kalma süresi geleneksel röntgenlere göre yüzde doksana kadar daha azdır.

Dijital röntgenler detayları daha net olarak göstermektedir ve bu da tanı için diş hekiminize çok büyük yardım demektir. Ayrıca bu görüntüleri diş hekiminiz bilgisayarda saklayarak ileride istediğimiz zaman tekrar kullanbilmekdir. Dijital radyografi, tedaviyi hızlandıran ve diş durumunuza en kesin ve etkin şekilde tanı koymaya yardımcı olan gelişmiş bir teknolojidir.

Panografik Röntgenler

Panografik bir röntgen diş hekiminize ağzınızın panoramik bir görüntüsünü verir. Şu konularda çok değerli bilgi verir:

Röntgen filmi ağzınızın dışına yerleştirilir ve röntgen başı etrafınızda döner. Kurşun bir önlük, diş hekiminiz ağzınızın röntgenini çekerken vücudunuzun diğer kısımlarını korur. Diş röntgenleri hızlı filmler kullandığı için tabi olacağınız radyasyon çok düşüktür. Makineden makineye değişmekle birlikte panografik röntgen uygulandığında alacağınız radyasyon, 10 haftada doğal olarak güneşten alacağınız radyasyon kadardır. Daha önce başka röntgenler çektirmişseniz bile panografik röntgenler buna bir şey eklemeyecektir. Panografik röntgenler rahat ve güvenlidir. Bu röntgenler diş hekiminize, başka şekilde alınamayacak hayati bilgiler verir.

Isırmalı Röntgenler

Diş hekimliğinde en sık kullanılan röntgenler ısırmalı röntgenlerdir.

Diş hekiminiz bunları şu amaçlarla kullanır:

Ağzınıza küçük bir röntgen film paketi yerleştirilir. Paketin kenarındaki şeridi ısırdığınız zaman film düzgün bir şekilde kendini ayarlar ve üst ve alt dişlerinizin resmini aynı anda çeker. Diş hekiminiz ağzınızın röntgenini çekerken vücudunuzun diğer kısımlarını korumak için üzerinize kurşun bir önlük örtülür.Diş röntgenleri hızlı filmler kullandığı için karşılaşacağınız radyasyon çok düşüktür. Makineden makineye değişmekle birlikte ısırmalı röntgen uygulandığında alacağınız radyasyon, 3 haftada doğal olarak güneşten alacağınız radyasyon kadardır. Daha önce başka röntgenler çektirmişseniz bile ısırmalı röntgenler buna bir şey eklemeyecektir. Isırmalı röntgenler, düzenli tıbbi kontrollerin gerekli bir parçasıdır. Bu röntgenler diş hekiminize, başka şekilde alınamayacak hayati bilgiler verir.

 • Daha iyi görebilmek için görüntüleri değişik şekillerde çekilebilmekte.
 • Geleneksel film banyosu yönteminde kullanılan kimyasallara gerek kalmıyor.
 • Yirmi yaş dişlerinin konumu
 • Diş eti hastalıklarının bir işareti olan çekilen diş seviyeleri
 • Apseler
 • Çene eklemi problemleri
 • Sinüs problemleri
 • Dişler arasındaki boşluk/çürükleri bulmak için
 • Kökler üzerindeki tartarı görmek için
 • Bozulmuş dolguları bulmak için
 • Diş eti hastalıklarından oluşan diş çekilme seviyelerinin yerini tespit etmek için

Panoramik Röntgen fiyatı

İstanbul Diş Hekimleri odasının onayladığı tavsiye edilen asgari ücret tarifesine göre panoramik diş röntgen fiyatı 70 Tl dir. Ancak hekimler doğru teşhis ve tedavi planı için bu röntgen ihtiyaç duyarlar ve muayene ile birlikte ücret talep etmezler. Ancak siz röntgeni almak istediğinizde bu ücreti ödemeniz gerekir.