Bütün Dişlere Kaplama

Toplumda yaygın olarak görülen sorunlardan bir tanesi de diş problemleri demiştik. Dişlerin bazen eğri olması, bazen de çürüyerek çekilmek zorunda kalınması diş kaplama yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bunun yanına bir de estetik kaygılar eklendiğinde daha güzel dişler istendiğinde bütün dişleri kaplama yapılmasına kadar giden bir süreç söz konusu. Biz diş hekimi olarak ihtiyaç olmadığı durumlarda dişler üzerine herhangi bir müdahalede bulunmak istemiyoruz. Ancak baza zorunlu haller olması durumunda da bütün dişlerin kaplanması kaçınılmaz olabiliyor. 

Eski Diş Kaplamalarının Sökülüp Bütün Dişlerin Kaplanması

Bütün dişlerine kaplama yaptığımız hastaların büyük bir bölümünü eski diş kaplamalarına söktürüp yeniden bütün dişlerini kaplama yaptıran hastalar almakta. Diş kaplaması zaman içerisinde diş eti çekilmesi veya daha yüksek estetik beklentiler olması nedeni ile yenilene biliyor. Eski diş kaplamalarının çıkarılarak daha güzel görünümlü dişler yaptığımız hastalara ait örnek fotoğrafları kliniğe geldiğinizde görebilirsiniz. Mevcut diş kaplamalarını değiştirmek isteyen hastalar için en çok dikkat edilmesi gereken konu kaplamaların sökülmesi sırasında alttaki dişlerin zarar görmemesi olmalıdır. Biz Kliniğimizde eski diş kaplamalarını dikkatli bir şekilde özel uçlarla keserek çıkarıyoruz. Maalesef yaygın olarak gördüğüm bir hatadan da burada bahsetmek istiyorum. Diş kaplamasını sökmek için krom sökücü adı verilen aleti eski diş kaplamalarına takarak patpat vurma şeklinde yanlış uygulamalar var. Bu şekilde diş kaplaması sökülmez. Vurmaz sırasında alttaki dişte kırık veya çatlak oluşabilir. Hatta çok güçlü kökü olmayan dişleri bu zorlama esnasında kemik içerisinden çıkması yani istemeden dişin çekilmesi bile söz konusu olabilmekte. Böylesine önemli bir hata yapılmaması gerekiyor. Sizde olaki başka yerde diş kaplaması yaptıracak olursanız eski diş kaplamanızın sökülmesi sırasında bu konuya dikkat edin ve yanlış bir uygulama yapılırsa hekiminize uyarın.

Eski kaplamaya çıkardığımızda nasıl bir dış kaplamasına sahip olmak istediğimizi bilmemiz gerekiyor. Dişlerin rengi ve şekli ile ilgili beklentilerinizi bana ilettiğinizde size tam da istediğiniz gibi bir diş kaplaması uygulayabilirim. Zaten amacımız eski diş kaplamalarından daha güzel bir görünümde olan yeni kaplamaları takmak da değil mi. Artık daha güzel görüneceksiniz ve rahatlıkla güle bileceksiniz. Güle güle kullanın dememizin sebebi de bu zaten.

Eğri Dişler İçin  Bütün Dişleri Kaplama gerekli mi?

Özellikle şunu belirtmek istiyorum ki diş eğriliği olan hastalar için diş kaplama ideal bir çözüm seçeneğini değildir. Eğri dişler için ortodonti tedavisi ilk tercih olarak değerlendirilmelidir. Dişlerine tel takmak istemeyen hastalar için telsiz ortodonti olarak bilinen şeffaf plaklar ile ortodonti yöntemi de önemli avantajlar sağlamaktadır. www.drsertac.com/orthero sayfasından takmadan ortodonti hakkında detaylı bilgileri alabilirsiniz. Dişlerin telsiz düzeltilmesi hem takmadan ortodonti hakkında detaylı bilgileri alabilirsiniz. Bu yöntem ile dişlerin düzeltilmesi hem dişlerinizin dişlerinizin aşındırılmasına gerek kalmaması hem de daha ekonomik olması nedeniyle sizin menfaatinize olacaktır.

Bazı durumda dişler hem eğri hem de çürük olabilmekte. Bazı dişlerin de eksik olması gibi durumlarda bütün dişleri kaplama yapmak doğru bir alternatif olabilir. Her kişiye özel yapılacak tedavi planı farklı olduğu için sizin de dişlerinizi gördüğüm zaman size en uygun, kalıcı ve uzun ömürlü diş tedavi alternatifini sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarım. Randevu almak için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Yaygın Diş Çürükleri Nedeni İle Bütün Dişlerin Kaplama Yapılması

Önceki yazımda diş çürüklerinin ne kadar önemli bir ağız sağlığı problemi olduğundan bahsetmiştim. Diş çürüklerinin bekletilmeden yani ilerlemeden dolgu ile tedavi edilebildiğini söylemişti. Geç kalan hastalar için ise kanal tedavisi gibi bir çözümün olduğu ancak mecbur kalmadıkça dişlerin kanal tedavisine muhtaç bırakılmaması gerektiğini de vurgulamıştım. Diş çürüklerin için yapılan dolgular daha uzun ömürlü olsa da kanal tedavisi olan dişlerin üzerine diş kaplama ihtiyacı doğmaktadır. Kanal tedavisi olan dişler zaman içerisinde renk değiştirirler.

Fazla miktarda madde kaybettikleri için kırılma olasılıkları da daha fazladır. Bu nedenlerle kanal tedavisi olan dişler için mutlaka diş kaplaması öneriyorum zaten. Yaygın diş Çürüğü olan hastalara yapılan dolgular estetik olarak tatmin edici olamıyor ise ve ağızda bazı dişlerin de çekilmesi gerekti ise, kanal tedavili dişler var ise estetik görüntü sağlayabilmek için dış kaplaması yapama tercih edilebilir.

İyi yapılan bir diş kaplamasının uzun yıllar size sağlıkla hizmet edeceğini ve zirkonyum diş kaplama sayfasında anlatmıştım. Genç yaşta yapılan diş kaplamalarında diş ile diş etinin birleştiği alanlar iki dişin arasında kalan papil bölgesi çok dikkatli çalışılmalı ve diş eti sağlığı bozulmadan kaplamalar uzun yıllar kullanılabilmelidir.

Diş Estetiği İçin Bütün Dişlerin Kaplanması

Güzel daha güzel en güzel hep kendimiz için istiyoruz değil mi. Gülüşümüz ve dişlerimiz söz konusu olduğunda da en güzelini biz de olmasa haklı bir istek. Şimdi ne olacak bütün işleri kesip kaplama mı yapmak gerekiyor. Hayır her zaman diş estetiği elde etmek için dişi çepeçevre keserek kaplama yapmaya gerek yok. Lamina uygulaması sayesinde dişin sadece görünen bölgesinden aşındırmaya yapılarak daha iyi bir diş estetiği elde edilebiliyor. Lamina diş sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz. Diş kaplama olarak kullanılan diğer bir malzeme zirkonyum malzemesidir. Sağlıklı ve uzun ömürlü dış kaplaması olarak tercih edilen zirkonyum kaplama örneklerini muayene olduğunuzda görebilirsiniz.

Bütün Dişlere Kaplama

Mecbur kaldığımız zamanlarda başarıyla uyguladığımız bir işlem olan bütün dişler için dış kaplama uygulaması fiyat olarak döviz ile bağlantılı olarak değişmektedir. Kullanılan malzemelerin yurtdışından geliyor olmasa hem laboratuvar hem klinik maliyetlerini etkilemektedir. Bu nedenle bu sayfada size diş kaplamayla ilgili yanıltıcı olmaması için fiyat bilgisi yazamıyorum. İletişim butonundan tıkladığınızda güncel fiyat bilgileri hakkında bilgi alabilirsiniz. Diğer taraftan bütün dişleri kaplama denildiğinde bazı hastalar için Ön altı diş bazen alt üst çene 20 diş bazen de 32 dişini kaplanmasında gerekebilir. Yapılacak her dış kaplaması maliyeti değiştirir. Bu nedenle en sağlıklı bilgiyi ağız muayenesi sonrasında vermek en doğru olandır. Buda anne önemli bir konu için randevu alara bilgi almanız en doğrusu olacaktır. 

Bütün dişleri kaplama fiyatıyla ilgili soyleyebilecegimiz bu işlemin ucuz bir işlem olmadığını bilmek gerekiyor. Günümüzde artık 15 20.000 TL gibi rakamlar ile bütün dişlerin kaplanması mümkün olmamaktadır.