Bonding

Estetik Diş Hekimliğinde Bonding Yöntemi (Ayrık diş kapatılması)

Bonding yöntemi olarak bilinen ayrık diş kapatılması diastema kapatma diş kompozit beyaz dolgu maddeleri ile yapılır. Estetik diş hekimliğinde diş çürüğü olamadan yapılan diş dolgusu da denilebilir. Öncelikle kişinin beklentileri dinlenir, ihtiyaçları tespit edilir. Daha sonra estetik amaçlı işlemlere başlanır.

Estetik olarak sorun yaşamamak için diş rengi ile tam uyumlu bir kompozit kullanmak ve yüzey özellikleri ve parlaklığını iyi vermek gerekir.Çok fazla sigara içenlerde ve diş fırçalamayanlarda diş ile dolgu arasında kısa sürede birleşme yeri çizgisi belirir ve estetik olarak sorun yaşanır.Diş beyazlatma işlemi yapılacaksa bonding yöntemi ile diş aralığı kapatılmadan yapılmalıdır.

Diş temizlenir gerekiyorsa beyazlatma işlemi yapılır ve sonra kısa bir süre içerisinde bonding yöntemi ile diş dolgusu şeklinde aralık kapatılır.

Bonding yöntemi ile diş aralıklarının kapatılmasının dişe hiç bir zararı yoktur.

İstenirse çıkarılabilir.

Bonding Yöntemi Her Hastaya Uygulanabilir Mi?  

Aşırı sigara tüketimi yoksa, ağız bakımı iyi ise ve dişlerin yapısında olağan üstü bir sorun bulunmuyorsa uygulanabilir.

Dişlerin eğri olduğu veya kısa olduüu durumlarda da bonding ile dişlere şekil vermek mümkün olabilmektedir.

Sizin için en iyi tedavi yöntemini hekiminiz sizin dişlerinizi ve ağız yapınızı görüp değerlendirdikten sonra belirleyebilir. Bazen lamina diş kaplama için uygun olan bir diş yapısına sahip kişi gereksiz yere bonding tedavisini araştırıyor olabilir. Bazen de bonding yöntemi ile çok iyi estetik sonuç alınabilecek bir hasta lamina diş tedavisi ile ilgili maliyet araştırmasında olabilmekte.

Sizi estetik gülüşünüzü dizan edebilmek için mutlaka diş hekimi randevusu almanız gerektiği konusunda bilgilendirmiş olmak isteriz.

Bonding Fiyatları

Diğer yöntemlere göre çok uygun fiyatlar ile bonding tedavisi gerçekleşebilmektedir. Laboratuvar maliyetleri olmadığından ve tek seansta bittiğinden dolayı en çok tercih edilen yöntemdir.

Unutmayın En iyi tedavi sizi mutlu eden tedavidir.

Sağlıkla Kalın

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Diş hekimliğinde minimum madde kaybı ile  estetiğin kazanımı ilke haline gelmiştir. Etkileyici gülümsemenin arkasındaki sır muntazam ve beyaz dişlerdir. Şekil ve renk bozukluğuna sahip dişler güzel gülümsemeyi engellemekte ve bireyi yanlızlığa itmektedir.

Adeziv sistemleri; Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kullanılan malzemeler, doğal dişin dış yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir. Bonding, günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu diş hekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda, en az miktarda diş kaybı ile bu işlem gerçekleştirilir. Zamanla renklenmeleri dişin renklenmesi ile aynı ölçüdedir. Diş kaybının minimum bazende hiç olmaması uygulama zamanının kısa oluşu, uygulama esnasında çoğu kez anesteziye bile gerek duyulmaması ve ekonomik olmaları nedeniyle Adeziv uygulamalar tercih sebepleridir. Adeziv sistemlerinin tüm yaş gruplarına uygulanabilir olması geniş hasta portföyüne estetiğin ve fonksiyonun tekrar kazanımına imkan yaratır.