Diş Sıkması Neden Oluşur?

Pek çoğumuzun çevresinde dişlerini sıkan veya gıcırdatan birilerinin olduğu bir gerçektir. Bu diş sıkma işini yapan eğer siz iseniz bu yazıyı dikkat le okumanızı tavsiye ederim. Çünkü diş sıkma tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediğinde de Çene eklemine vereceği zarardan ötürü geri dönüşümü olmayan hasarlar meydana getirebilmektedir. Öncelikle TME adı verilen Temporo Mandibüler Eklem diskinde hasar oluşur. Eklemde klik sesi tıkırdama ve ağzı açmada zorluk yaşanabilir. Diş gıcırdatma ve sıkma sadece çene eklemine zarar vermez. Aynı zamanda dişlerin uç kısımlarından aşınmasına ve dişlerin kırılıp aşınmalarına neden olur.

Diş sıkma (bruksizm) psikolojik nedenlere bağlı olan bir rahatsızlıktır. Bruksizm olarak adlandırılan diş sıkma ve/veya gıcırdatma hastanın TME ve kaslarında çeşitli semptomlar meydana getirir. Ağrı ve TME den gelen klik  sesi bunlardan en yaygın olanıdır.

Diş sıkma gıcırdatma bilinç dışı yapılan bir hareket olduğu için uyku sırasında daha fazla yapılır ve hastaların çoğu bunun farkında olmazlar. Erken dönemde hafif ağrı şeklinde başlayan rahatsızlık önlem alınmazsa belli bir süre sonra ağızı açamayacak duruma dönüşebilir.

Diş Sıkmasının Tedavisi Var Mıdır? Nasıl yapılır?

Diş sıkma ve gıcırdatmanın tedavisi psikolojik bir tedavidir ve psikiyatristler tarafından yapılır. Diş hekiminin buradaki rolü semptomları gidermek (ağrı klik) ve rahatsızlığın daha kötü olmasına engel olmaktır. Diş hekimi böyle vakalarda oklizal splint, çeşitli egzersizler (fizik tedavi ) ve ilaç tedavisiyle semptomları giderir. Fakat psikolojik tedavi görülmezse semptomlar nüksedebilir.

Dişleri Sıkmak Zararlı Mıdır?

Diş sıkılması dişlerde aşınmalara , çene ekleminde düzensizliklere ve yüz kaslarında hareket kısıtlılığına neden olabilir. Böyle vakalarda Hastalar önce diş hekimine başvurmalı ve semptomların giderilerek rahatsızlığın daha kötü olmasına engel olmalıdır.

Diş Sıkılması İçin Hangi Doktora Başvurulmalıdır?

Diş hekiminin tedavisi yaklaşık 6 ay sürer. Hasta bu zaman zarfında psikoterapi (psikiyatrist) ve fizik tedavi (fizyoterapist) görebilir. Ancak dişlerini sıktığını hisseden hastanın mutlaka bir diş hekimine muayene olmasını tavsiye ediyoruz.