Diş Çürüğü Oluşumu Ve Korunma

Siz çocuğunuzu diş çürüklerinden koruyabilirsiniz.

Bir diş ağıza sürdüğünde sağlıklıdır. Bu dişin sahip olduğu ilk çürük ve uygulanan ilk tedavi, dişin yaşamı süresince uygulanacak olan bir dizi tedavinin başlangıcı olacak ve çürüklerin oluşumu kontrol altına alınmazsa daha karmaşık ve zor tedaviler de bunu takip edecektir.

  • Çocuğunuzu, diş çürüklerinden korumaya doğum öncesinde başlayabilirsiniz. Anne adayının ve bebeğin bakımından sorumlu olacak olan kişi veya kişilerin kendi ağız hijyenlerini düzenli olarak yapmaları, diş çürüklerine neden olan bakterilerin (S. Mutans) bebeğe geçişini engelleyecektir.
  • Bebeğinizin dişlerini ilk süt dişinin sürmesi ile yani 6. aydan itibaren diş fırçalamaya başlamalısınız.
  • Biberonların içerisinde bal, reçel veya şeker ilave edilerek kullanılmamalıdır.
  • İlk süt dişinin sürmesi ile birlite ilk diş muayenesine gidilmelidir.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer?

Çürük ancak diş hekimi tarafından tedavi edilebilir. En kısa zamanda diş çürüğünün temizlenip yerne dolgu yapılması gerekir. Aksi halde diş kanal tedavisi veya çekim gerektirecektir.

Diş Çürüğü Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yeni başlayan diş çürüğünde ağrı kesici içebilirsiniz. Ancak ilerleyen dönemde ağrı kesiciler diş ağrısını geçiremezler. Diş çürüğü tedavisi için en kısa zamanda diş hekimine başvurmak gerekir.

Diş Çürüğünün Neden Olduğu Hastalıklar?

Enfeksiyona neden olan diş çürükleri kalp damar, böbrek ve mide sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Diş Çürüğü Belirtileri: Dişler arasına gıda birikmesi ağız kokusu ve diş ağrısı en belirgin özelliklerdir.

Diş Çürüğü Nasıl Anlaşılır?

Yukarıdaki sorunlar varsa en kısa zamanda diş hekimine başvurunuz. Diş çürüğü başlangıç aşamasında tedavi edildiğinde 20 yıl kadar yapılan dolguyu kullanabilirsiniz. Ancak ilerlemiş çürüklerin tedavisinde kullanım ömrü daha kısa olacaktır.