Lamina Dişler

Estetik diş hekimliğinde sıklıkla uyguladığımız ve yaprak porselen, lamine ya da lamina diş olarak da bilinen laminate veneer dişler size güzel bir gülüş verir. Seramik malzemeden yapılan bu özel diş kaplamalar çok incedir ve ışığı geçren bir yapıları vardır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile, kaplamanın iç yüzü özel bir yapıştırıcı ara madde ile yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir yapışma sağlanır. Görünüşü olumsuz etkileyen bir çok diş bozukluğunda  Laminate veneer mükemmel bir çözümdür. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle, dişlere doğal bir güzellik ve doğal bir işlev kazandırmak için laminate veneerler yeterlidirler.

Lamina yaprak kaplamalar ile dişin çok az bir miktar aşındırılması sayesinde estetik sağlanabilmektedir.

 

Lamina Diş Tedavisi

Lamina Diş Kaplama

 Lamina diş kaplamalar sayesinde kişiler kendinden emin bir şekilde gülümseyebilirler. Hemen hemen herkes! Yukarıdaki sebeplerden dolayı şikayetçi olan her yaş grubundaki kişiler lamınat tedavisinden yararlanabilir. Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz. Buna en iyi karar verecek olan dishekiminizdir.

Lamina Diş Uzun Ömürlü müdür? 

Laminate veneer dişler iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adehziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Güzel bir gülüşe sahip olamak için laminate veneer dişler sıklıkla tercih edilirler ve memnun edici sonuçlar alınır.

Laminate Kaplamaların Uygulama Alanları

Esdetik diş kaplama için ilk tercihimiz lamine kaplama desek de aslında her zaman lamine uygulamamız mümkün olamıyor maalesef. Bu yazıda da geel çerçevesi ile lamine uygulamasının önerildiği ve uygulandığı durumlar ile lamine için uyugn olmayan vakalar sıralamak istiyorum. Sizin için genel bir bilgi mahiyetinde olacak bu bilgilendirme ancak klinik muayene sonrası doğrulanabilir. İlk olarak hangi durumlarda lamine diş öneriyoruz ona yer verdim. Ardından lamine kontreendikasyonları ve laminae avantajlarını sıralayacağım.

 • Fluoroziste
 • Tetrasiklin renklenmelerinde
 • Koledeki yaygın aşınmalarda
 • İnsizal kenar kırıklarında
 • Küçük diastemaların kapatılmasında
 • Endodontik tedavi sonucu oluşan renklenmelerde
 • Hipoplazilerde 
 • Laminate kuronların kontrendikasyonları:
 • Şekil ve duruş anomalilerinde

Lamine Uygulamasının Tavsiye Edilmediği Durumlar 

Her ağız için lamine yapımı uygun olmamaktadır. En doğru bilgiyi sizi klinikte muayene ettiğimizde size verebiliriz. Aşağıda hangi durumlarda lamine yapılmasını önermediğimiz ile ilgili maddeleri sıraladım. Siz yine bir göz atın ama sadece genel bir fikir verebilir. 

 • Aşırı kapanış bozukluklarında
 • Ağız hijyeni kötü olduğunda
 • Kuron kalınlığı yetersiz ise
 • Erozyon sonucu kuron boylan çok küçülmüş ise
 • Ağızda fazla diş noksanlığı varsa

Lamina Diş Avantajları

 • Kesimin tek yüzde yapılması.
 • Kesim derinliğinin azlığı.
 • Gözle direk görüntü ile kesim kolaylığı. Laminate kuronların kötü yanları:
 • Yerleştirmede zorluklar.
 • İnsizal kenarda aşınma ve kırılma
 • Kesim sınırlarını belirlemede güçlükler
 • Yapıştırma kenarlarının ağız ortamı ile doğrudan ilişkisi. 

Zirkonyum Kaplama mı, Porselen diş mi, Lamine Veneer mi Daha Dayanıklı?

Diş kapalamaları çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklı olmalıdır. Kaplama belirli fiziksel mukavemeti sağlayamıyor ise zaten diş kaplaması olarak ağıza tatbik edilmez. Bu nedenle 900 megapaskal basınçlara dayanıklı malzemeler ile diş kaplamalar uygulanır. Malzeme dayanıklı olsa da diş kaplamasında kullanıldığında istenilen dayanıklılığı sağlaması için diş hazırlığı ve laboratuvar aşamalarının kusursuz yapılması gerekir. Diş hatalı kesilir ise ne kadar iyi malzeme kullanılır ise kullanılsın kırılacaktır. Bunun tersi de aynı şekilde geçerlidir. Diş kesimi çok iyi olsa bile laboratuvar iyi bir çalışma yapamaz ise yine kırılma olur. Lamine diş kaplama kırılmalarında bu sorunların yanında yukarıda sıraladığım tavsiye dilmeyen durumlarda lamine seçeneği ile devam edilmesi de sorun yaşanmasına neden olur. Lamine konusunda bilgi ve tecrübesine güvendiğiniz hekim ile bu uygulamayı yaptırmanız ileride lamine diş kaplamalarında kırılma, düşme, çetlama ve renk sorunları yaşamamanız için benim size tavsiyemdir. 

İstanbul Lamina Diş Kaplama Fiyatı

Diş kaplamalar içerisinde en hassas çalışma gerektiren malzeme lamina malzemesidir. Çok ince olması hem kırılganlığını arttırır hem de renk yansıma ve uyum sorunu ortaya çıkarır. İyi bir lamina diş kaplama gerçekten çok iyi diş hazırlığı ve laboratuvar aşamalarını gerktirmektedir. İstanbul Küçükçekmece Cennet metrobüs durağında bulunan kliniğimiz, İstanbul ilinde en çok uygulama yapılan kliniklerden birisidir. Donanımlı diş laboratuvarları le en iyi hizmeti en uygun fiyat ile vermek temel prensibimizdir. İstanbul lamina diş fiyatları Avrupa ve Amerika'nın onda biri fiyatlar ile uygulanmaktadır. Her hekimin ve her diş laboratuvarının uygulayamadığı bir işlem olarak laminate veneer diş kaplamalar için fiyat yaklaşık 200-350 € (Euro) seviyesindedir. Her diş için olan bu fiyat geele 4 ile 10 diş arasında uygulanmakta ve 2000-3000 € (Euro) fiyat ödenmektedir. Sizin için

Önce Sonra Lamina Fotoğrafları

Kliniğimde uyguladığım lamina diş fotoğraflarını görmek isterseniz mail ile veya iletişim formundan bana uaşarak resimleri isteyebilirsiniz. Lamina Diş linkinden de örnek görebilirsiniz. 

İstanbul Lamina Dş kaplama fiyatı 2021 ne kadar?

2021 İndirim fırsatı devam ediyor.

Neden lamina yaptırmalıyım ücreti ne kadar?