Ayrık Diş Tedavi Yöntemleri ve Fiyatları

Ayrık Dişlerin Tedavisi (Diastema kapatılması)

Aralıklı diş neden oluşur?

Dişler arasındaki ayrılık hem çene, hem de dişleri ilgilendiren bir durumdur.

 • Çene geniş, dişler normal boyutta olabilir.
 • Dişler küçük veya dar, ancak çene normal boyutta olabilir.
 • Hem çene geniş, hem de dişler küçük veya dar olabilir.
 • Dişeti ameliyatları sonrasına dişlerde aralanmalar görülebilir.

Dişlerin arasındaki boşluklar (diastema) nasıl kapatılabilir?

 • Ortodontik tedavi ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.
 • Işıklı dolgular ( kompozit) ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.
 • Porselen laminalar ile dişler arasındaki aralıklar kapatılabilir.

Oluşan boşlukların sebepleri tespit edilip, yeniden oluşmamaları için önlem alınmalıdır. Aşırı bir aralık görülen olgularda kombine tedaviler gerekebilir.

Ayrık Diş Tedavisi Fiyatı 2020

Ayrık diş tedavisi için uygulanması gereken tedavi şekli belirlenir. Bazen ortodonti tedavisi bazen de lamina uygulana bilir. Bazı durumlarda da aralıklı dişlerin kapatılması amacıyla işler arasında Bonding uygulaması yapılır. Kapatma tedavisinde hastanın istek ve beklentileri ile dişlerin Durumu belirleyici olur. Aşırı sigara tüketen hastalar için mondi ile diş kapatma tavsiye etmiyoruz. İyi bir ağız bakımı var ise bir yapılacak bong uygulamasını dikkatli bir şekilde kullanabilecek ise hastaya hiç tereddüt etmeden Bonding önerilebilir. Bondingile aralıklı diş kapatma işleminde diş üzerinden kesim yapılmaması en büyük avantajdır. www.instagram.com/drsertac da ayrık diş tedavisi için kullandığım bonding yöntemini ve lamina ile aralıklı diş kapatma örneklerini görebilirsiniz.

On Dink ile aralıklı dişlerin kapatılması yaklaşık 1 saat gibi bir süre içerisinde başarılı bir biçimde tamamlanabilmesi tedir. Uygun gördüğüm hastalar sonuçtan son derece memnun ayrılmaktalardır. 

Kapanış bozuklukları nelerdir?

Kapanış bozuklukları iskeletsel veya dişsel olarak meydana gelir. Bunlar hafif, orta ve ileri derecedeki kapanış bozukluklarıdır.

Kapanış bozukluklarının tedavi alternatifleri

 • Kompozit Vener: Basit kapanış bozukluğu görülen hastalarda kompozit dolgu materyalleri ile düzeltilebilir.
 • Porselen Lamina: Çok ileri olmayan kapanış bozukluklarında porselen laminalar ile kapanışın düzeltilebildiği bildirilmektedir.
 • Ortodontik Tedavi + Porselen Lamina: Orta derecedeki kapanış bozukluğu olan kişilerde kısa süreli orodontik tedavi ile lamina uygulamaları kombine edilebilir. Böylece tedavi süresi kısalabilir.
 • Ortodontik Tedavi: İleri derecedeki kapanış bozukluğu olan kişilerde ortodontik tedaviler gerekebilir. Bazı kapanış bozuklukları çene ameliyatı da gerektirebilir.

Sizin aralıklı dişlerinizi gördüğümüzde en uygun tedavi seçeneklerini ve uygulama sürelerini öğrenebilirsiniz.Aralıklı diş kapatılması bazen çok basit ve kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir.

Randevu için 02126616979

Diş Hekimi

Sertaç Kızılkaya