Sağlık Turizmi ve Türkiye

Diş tedavileri söz konusu olduğunda birçok hasta için maliyet bir numaralı etkendir. Diş sigortası tarafından karşılanmayan tedaviler için özellikle yurt dışı tercih edilmektedir. 

Diş tedavisi ve diş sağlığıiçin pahalı bir tedavi sözkonusu olduğunda hastalar alternatifleri araştırmaya başlarlar ve bir müddet diş tedavilerini erteleyebilmektedirler. Tedavinin başalatılmasında en büyük etken diş tedavisinin maliyetidir.Bazen de hastalar kendi ülkelernde diş tedavisine başlamak için verilen randevu sürelerini  uzun bulup hemen diş tedavilerine başlamak isteyebilmektedirler.Sağlık turizmi kapsamında diş tedavisi süreleri de özel çalışmalar ile mümkün olan en kısa zaman içerisinde tamamlanmaktadır.

Diş tedavi fiyatlarının daha uygun olduğu ülkelere seyahat eden hastalar  genellikle 40-75% arasında tasarruf edebilir. Macaristan, Hırvatistan ve Polonya gibi ülkeler Avrupa ülkelerinden Diş turizmi hastlarına çalışma yapmaktadırlar. Avrupada yaşayan hastalar için Türkiye gün geçtikçe daha bilinir ve tercih edilir olmuştur.

İngiltere'de hastalar NHS adı verilen ulusal sağlık hizmeti ile diş kliniklerinden hizmet almaktadırlar. NHS diş hekimlerinin yeterli hizmet verememesi neden ile  İngiltere'de hastalar için yurt diş tedavileri için Arupa ülkelerinde sınır ötesi diş tedavisi yaptırmaya yönelmişlerdir. 2001 yılından beri bu durum süregelmektedir.

İngiltere ve birçok Avrupa ülkesinde Özelleştirilen diş bakımı pahalıdır. Avrupa ülkeleri arasında seyahat özgürlüğü hastaların  diş tedavisi için Bulgaristan, Macaristan ve Hırvatistan gibi Avrupa ülkelerine diş sağlığı turizmi yapmalarına olanak verir.

Diş sağlığı turizmi hastalarının sayısı arttıkça diş klinikleri yurtdışından gelen hastalar için çeviri hizmetleri, kozmetik diş prosedürleri ve fiyat paketleri ile diş tatili sunmaya başlamışlardır.

Daha uygun fiyatlı seçenekler için  Türkiye büütün Avrupa ülkelerinden daha iyi hizmet sunmakla birlikte çok tatmin edici tarih ve kültürel tatil imkanı da sunmaktadır.

 Diş hekimleri tedavi ettikleri hastalar ile çok iyi arkadaşlık ilişkisi kurmakta ve karşılıklı güven ve saygı ile güleryüzlü hizmet verilmektedir.Türkiyede yapılan diş tedavilerinde implant ve protez diş  ücretleri ile estetik diş hekimliğinde uygulanan metalsiz diş kaplamaları zirkonyum ve lamina diş tedavileri için çok uygun fiyatlar sunulmaktadır.

 

Tedavi sürelerinin kısa olması ve tedavinin tecrübeli diş hekimleri tarafından uygulanması da bir diğer avantajdır.Türkiyede klinikerin düşük kira maliyetleri, indirilmiş vergi oranları ve ekipman ithalatının kolaylaştırılmış olması dişhekimlerinin hastalara uygun fiyatlarla diş tedavisi sunabilmelerini sağlayan bazı etkenlerdir.

Diş tedavi masrafları, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerde artmaya devam etmektedir. Diş turizmi son on yıl için giderek artacaktır. Tedavi hizmetlerinin ve teknolojilerin yeterli lmadığı ülkeler için de Türkiye gibi ülkeler diş sağlığı turizminde ön plana çıkmaktadır. .

 

Yurtdışında diş tedavisi Standartları neden diş tedavisi çok daha uygun fiyatlı yurtdışında yani, ABD ve İngiltere ile eşit vardır? Basitçe, diş hekimleri için daha düşük işletme giderleri hastalar için ucuz bir tedavi anlamı:

Yaşam standartlarının düşük olduğu ülkelerde, diş kliniği kiralama düşük maliyet giderleri dişhekimlerinin hastalara üzerinde geçmek zorunda azaltır. Kira maliyeti olduğu gibi, diş hekimliği aletleri sık sık Avrupa ve Güney Amerika ülkelerinde daha düşük fiyatlar için satın alınabilir ve 3D X-ray makineleri ve elektrik gerektiren diğer ekipman işletme maliyetlerini büyük ölçüde azalır.

Diş tedavisi için yurt dışına seyahat faydaları düşük maliyetlerle çok daha fazla içerir, ancak hastaların çoğunluğu için, diş tedavisi için bir hedef seçerken maliyet belirleyici bir faktördür . Seyahat, konaklama ve dental tedavi kendisi dahil, birçok hasta yurtdışında diş tedavisi üzerinde% 75 kadar tasarruf bulabilirsiniz.

Özetle Türkiye diş tedavileri için en uygun ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle diş kaplama zirkonyum diş laminate veneer diş ve implant uygulamaları için tercih edilmektedir.