Porselen Laminalar

Porselen lamina uyguaması tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakasının dişin ön yüzüne yapıştırılması şeklindedir.Porselen laminalar özellikle çok ince olmaları, metal içermemesi ve ışık geçirgenlik özelliğinin fazla olması sebebiyle gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek kalitede memnun edici  sonuçlar verirler. Lamina uygulamasında porselen kaplama uygulamasına nazaran dişten daha az madde kaldırılır.Bazı durumlarda diş yüeyinden madde kaldırmaya bile gerek kalmayabilir. Porselen laminaların en sık uygulama alanları;

 • Ön dişlerdeki  aralıkların kapatılması
 • Diş üzerinde travma sonucu oluşan kırıkların tedavisinde.
 • Diş beyazlatma yöntemi ile istenilen sonucun alınamayacağı aşırı koyu renkli dişlerde,
 • Çürük ve çapraşıklık nedeni ile dişlerin  kaplanması gereken durumlarda porselen laminalar kullanılabilir.

Laminate Veneer Avantajları:

 1. Porselen kuron uygulamasında dişin tümü kesilip küçültülür fakat bu yöntemde dişten çok az mine dokusu kaldırılır. Bu sebeple yapılabilecek en konservatif tedavi.
 2. Dişten çok az  aşındırma gerektirir.(0,3- 0.5mm) yapılabilecek en korumacı tedavi şeklidir. Tedavi süresi kısadır, iki veya üç seansta yepyeni bir gülüşe kavuşulabilinir.
 3. Yapısal özelliklerinden ve ışık geçirme özelliğinden dolayı doğal dişten ayırt edilemez.
 4. Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmemesi.
 5. Bonding resin ile dişe simante edildiği için dişten ayrılması mümkün değildir.
 6. Dişlerin palatinal yüzeyleri orijinal diş yüzeyi olduğu için dil herhangi bir yabancılık çekmez.
 7. İstenilen renk, boyut ve şekilde hazırlanabilir.
 8. Hazırlık aşamasında kişiye özel model çalışması yapılarak bitince nasıl bir görüntü elde edileceği belirlenebilir. Üstelik bu modeller dişleri hiç prepare etmeden de yapılabilir.
 9. Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilmesi. Yüksek teknoloji ürünü porselenler oldukları için kırılma ve aşınmaya karşı büyük direnç gösterirler.
 10. Tedavi süresinin kısa olması.

Laminate Tedavisinden Kimler Yaralanabilir?

Yukarıdaki sebeplerden dolayı şikayetçi olan hemen hemen her yaş grubundaki kişiler laminat tedavisinden yararlanabilir. Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz. Buna en iyi karar verecek olan diş hekiminizdir.

Laminate Tedavinin Klinik Uygulama Aşamaları Nedir?

Öncelikle dişiniz işleme hazırlanır, üzerindeki artıklar temizlenir. ardından dişinizin tam bir kopyasını elde etmek icin ölçü alınır. Porselen malzemeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır. son olarak da, adeziv sistemlerde (bonding) olduğu gibi, laminatlar da mevcut dişin yüzeyine rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) kaynaştırılır.

Laminatelar Uzun Ömürlü Müdür? Dayanıklı Mıdır?

İyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak icin ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Laminate Veneer'in Avantajları Nelerdir?

Çürük, aşınma, kırık veya yapısal anomalilerden dolayı, kendinizden emin bir şekilde gülümseyemediğiniz durumlarda dişlerinize bu metotla doğal bir güzellik kazandırmak mümkündür. Daha önceleri bu gibi olumsuz durumlarda dolgular ve tam kaplamalar tek çözüm iken günümüzde laminat tedavisi gibi yeni alternatifler mevcuttur.

Avantajları;

Küçük bir müdahale ile çok kısa sürede sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir, Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir, Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler. Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğinizin estetik özelliklere sahip olması sadece lamineyt veneer ile mümkündür. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme ile sonucun daha mükemmel olması sağlanabilir. Zaten diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3 - 1,0 mm ile sınırlı olmaktadır. Tedavinin laboratuar aşaması sadece 3-4 gündür. Ancak gülümseme tasarımında bu süre sonunda dudaklarınızın yeni görünümünüze uyum sağlaması 3-4 haftayı bulabilir. Bu uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve okuma tavsiye ediyoruz. Bu süre sonunda yüzünüzle tamamen bütünleşmiş ve yapay oldugu fark edilmeyen yeni dişlerinizle rahatlıkla gülümseyebilirsiniz. Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılabilir. Yani dişlerinize hiç bir müdahalede bulunmadan önce dişlerinizde oluşturalacak değişikliği size gösterebiliyoruz. Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir. Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez. Materyal olarak oldukça kırılgandır. fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Söz gelimi, yapışmış bir veneer'ı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.

Laminate Veneer'in Dezavantajları 

Diğer restorasyonlara göre sağlık açısından üstünlükleri vardır. ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir. Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin tam olması gerekir.