İmplant Destekli Protezler

İmplantların Kullanımı:

  1. Tüm Dişlerin Eksikliğinde
  2. Tüm Arka Uygulanan Sabit Protezler
  3. Tek Dişin Yerine Konulması
  4. Doğal Diş-İmplant Köprüleri

Materyalin biyo uyumu genellikler saf titanyum kullanılmaktadır.

İmplant tasarımının uygun olması geniş yüzey alanı; iyileşme sırasında stabilizasyona izin veren implant şekli

Kemik yeterli kemik yüksekliği ve kalitesi gereklidir.

Cerrahi teknikler tek aşamalı ve iki aşamalı cerrahi uygulanır.

Hastalar implant cerrahisi için tıbben uygun olmalı ve protez aşamalarının yapımı için gereken sayıda randevuya gidebilmelidir.

Kontrol altında olmayan diyabetli hastalar, radyoterapi uygulanmış kemik, pıhtılaşma problemleri, sigara içenlerde ve  yüksek dozda  steroid kullananlarda başarısızlık oranı yüksektir.

İmplant yerleştirilecek kemik bölgesinde uygun yükseklikte, geniş ve kalitede kemik bulunmalıdır. İmplant yerleştirilecek bölgede anatomik engel bulunmamalıdır.

İmplantlar daha sonra yapılacak implant üstü restorasyonlar uygun fonksiyonel ve estetik pozisyonlarda olacak şekilde yerleştirilmelidir.

İmplantlar ideal olarak iki kortikal kemik tabakası arasına yerleştirilmelidir.

Hasta komplikasyonlar ve implant tedavisi konusunda bilgilendirilmelidir.

Hastaların ağız hijyeni iyi olmalıdır. Daha önce var olan dişeti  hastalıkları ve çürükler kontrol edilmelidir. İmplant üst protez için yeterli  interokluzal mesafe olmalıdır (minimum 7 mm)mevcut dişler arasında implantın dişlere zarar vermeden yerleştirilebilmesi için yeterli mesafe olmalıdır .

İmplant tedavisi bazen alışılmış protetik tedaviden hasta zorlukları açısından daha kolay tedavi şekli olabilmektedir. Bu nedenle hastaya implant seçeneği de sunularak tedavi planlanmalıdır.

Planlama titizlikle yapılmalıdır. Bazen bir protez uzmanı veya ağız cerrahından yardım istenir. Protez uzmanı;  İmplant tedavisi ile hastanın şikayetleri rahatlayacak mı , implantlara geçici olarak hangi tip tutucuların uygulanacağına karar verir , yaklaşık diş pozisyonlarını tahmin eder. Hastaya önerilerde bulunur. Cerrahi radyografik şablonları hazırlar.