İmplant Yapım Aşamaları

Diş implantları, tek bir dişini,birçok dişini ya da hiç dişi olmayanlar için kalıcı olarak diş yapımına imkan tanır. Dişerini kaybetmiş milyonlarca insan için implant uygulaması mükemmel bir çözümdür. İnsan kemik ve dokusu ile uyumlu materyallerden yapılmış diş implantları, doğal görünen ve güvenli hissedecek yapay diş kökleri edinmemizi sağlar. Tam veya kısmi protez takmak için ve tek diş yapımı amacı ile kullanılabilirler.

Diş implantları, sıklıkla rahatsız olan geleneksel protezlere ve köprülere kıyasla birçok önemli avantaj sunar.Kayma ve uzama nedeniyle geride kalan dişler kişinin normal konuşma ve yemek yeme yeteneğini sınırlar. Bu nedenle, birçok insan sabit diş protezleri taktıklarında kendi lerini iyi hissederler. Diş implantları aşağıdakileri sağlayarak bir kişinin yaşam kalitesini büyük ölçüde artırabilir:

  • 1.Normal çiğneme ve konuşma işlevlerini geri kazanma
  • 2.Hareketsiz veya dişlerini gevşeterek ve doğal dişlerin aynı görünümünü, hissini ve işlevini yerine getirerek güvenini arttırma
  • 3.Doğal dişlerin köklerini "taklit" ederek çene kemiğinizin ilerleyici kemik kaybını ve büzülmesini durdurmaya yardımcı olma

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, implant ekibimiz size en uygun implant türünü belirleyecektir. İmplantlar cerrahi olarak çene kemiğine yerleştirilir. Bir veya birkaç tane kayıp kök diş yerine geçer, çiğneme için sağlam ve güvenli bir destek sağlar. İmplant prosedürleri çeşitli faktörlere bağlı olarak bir diş hekimi muayenehanesinde veya diş kliniklerinde yapılır. Prosedür sırasında sizi rahatlatmak için lokal veya genel anestezi kullanılabilir. Ameliyattan sonra, gerekirse ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler reçete edilebilir.

Çoğu durumda diş ameliyatı ameliyatı iki prosedür içerir. Değerlendirmeden tamamlanmaya kadar tüm süreç genellikle üç ile on ay sürüyor.

İmplant Yapımı

iki ana aşamayı içerir:

İmplant Yerleştirme:

İlk olarak, implantlar cerrahi olarak çene kemiğine yerleştirilir. Tipik olarak titanyumdan yapılmış olan bu cihazlar, değiştirme dişlerini güvenli bir şekilde tutmak için çerçeveyi oluşturmaktadır. Bu işlem altı saate kadar sürebilir. Bazı hastalar hafif ağrı ve şişme yaşarlar, ancak diş hekiminiz herhangi bir rahatsızlığı gidermek için size ilaç reçete edebilir. Yazılan ilaçları düzenli kullanmanız önemlidir. Ameliyattan sonraki üç ila altı ay boyunca implantlar, diş etlerinizdeki çene kemiğiniz ile bağlanmaya başlar; bu işlem osseointegrasyon olarak adlandırılır. Bu süre zarfında, geçici protez takabilir, yumuşak yiyecekler yiyebilir ve normal günlük rutini sürdürebilirsiniz.

Yapay

Dişlerin Yerleştirilmesi:

İmplantlar çene kemiğinize tamamen bağlandığında, işlemin ikinci aşaması gerçekleştirilecektir.

Diş Hekiminiz implantları ortaya çıkaracak ve yapay dişler için dayanak görevi gören küçük dişleri takacak ve bu dişler onarıcı teknikler konusunda eğitim almış bir diş teknisyeni tarafından özel olarak tasarlan acaktır. İmplant üzerine estetik diş kaplama veya porselen diş kaplama yaparak estetik ön diş görüntüsü elde edilmektedir.

Hastaların büyük çoğunluğu diş implantlarıyla son derece mutludur. İmplant sonrası hastalarımız yaşam kalitelerinde belirgin bir iyileşme yaşar. Diş implantları ile uzun vadeli bir başarı elde etmek için, uygun fırçalama, yıkama, durulama ve rutin diş hekimi kontroller i son derece önemlidir. Diş implant prosedüründen sonra cerrahınız takip bakımınız ile ilgili size özel daha ayrıntılı bir şekilde bilgi verecektir.