Zirkonyum Diş Kaplama

Bu yazıda zirkonyum diş kaplama ile ilgili bütün merak edilenlere cevap vermeye çalışacağım. Yazı içerisinde dikkatinizi çeken veya aklınıza takılan konular ile ilgili iletişim sayfamızdan bana ulaşabilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağım. Yazıda size kısa ve anlaşılır bilgiler vermeye çalışacağım. Tıbbi terimlerden olabildiğince uzak ve anlaşılır ola amacındayım. Genel bilgilerin verilebildiği web siteleri hiçbir zaman teşhis ve tedavi niteliğinde bilgiler taşıyamamaktadır.

Estetik bir diş kaplaması olan zirkonyum diş kaplama (zirkonyum kaplama) üstün özelliklerinden dolayı günümüzde ilk uygulanmaya başlandığından daha fazla kullanılmaktadır. Zirkonyum porselen diş, beyaz renkli bir metal olan zirkonyum'un dayanıklılığı ile porselen dişlerin estetiğini bir araya getiren uygulamalardır.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA VE DİŞ KÖPRÜSÜ OLARAK KULLANIMI

Zirkonyum diş kaplama; tek bir dişte kaplama olarak kullanılabileceği gibi bir veya daha çok diş kayıplarının olduğu durumlarda köprü yapımında da kullanılabilir. Tek bir dişin kırık,çatlak kanal tedavisi gibi nedenler ile kaplamnabildiği gibi birden fazla diş için de bu işlem gerçekleştirilebilir. Diş eksikliği olması durumunda ise diş köprüsü uygulanır. Boş olan alanın ön ve arkasındaki dişlerde aşındırma yapılarak körü yapılır. Diş köprüsünün alternatifi implant olabilir. Bununla ilgili bilgilere menu bölümünde yer alan tedaviler başlığından ulaşabilirsiniz. 

Zirkonyum diş kaplama yapımında son teknoloji ürünü bilgisayar destekli (CAD/CAM) torna cihazları kullanılır. Bu sayede istenilen yüksek hassasiyetli çalışmalar yapılması mümkün olmaktadır. Diş kaplamasının diş ve diş eti ile uyumu büyük önem arz eder. Hatasız bir uygulama yıllar bıyu problemsiz diş kaplam ve köprüleri kullanımına olanak sağlar. Fiyat olarak diğer porselen diş kaplamalar göre daha pahalı bir işlem olduğunu bilmek gerekir. Ancak zirkonyum diş kaplama uygulaması teknik hassasiyeti olan bir çalışmadır. 

Zirkonyum diş, metal destekli porselenlere göre daha estetik sonuç verir.

Zirkonyum  diş kaplamaların birçok olumlu özelliği vardır. Fiyat olarak yüksek olmasının nedeni de budur. Bildiğiniz gibi CAD-CAM teknolojisi ile yapılması hazırlanan modele uyumunun mükemmel olması en büyük avantajlarından birisidir. Makina ve bilgisayar yatırımı gerektiren bu uygulama yatırım maliyetinin işlmlere yansıması nedeni ile de pahalanır. Önemli olan verilen paranın karşılığının alınmasıdır. Zirkonyum diş kaplama bunu fazlası ile hak etmektedir. 

ZİRKONYUM MALZEMESİNİN ÖZELLİKLERİ

Zirkonyum alt yapılı porselenlerde alt yapı beyaz bir metal olan zirkonyum elementinden oluştuğu için kullanılan maske opak porselen katı daha ince hazırlanabilir. Ancak altyapıyı gizlemek için kullanılan opak porselen katının inceliği anatomik bir kesim yapıldığı takdirde metal porselendeki kalınlıkla birebir aynı olabilmektedir.Bu gibi durumlarda estetik açıdan doğrudan metal alt yapılı protezlerle zirkonyum protezler arasında bir fark kalmamaktadır.

Zirkonyum alt yapılar işlem sırasında el değmeden üretildikleri için dişe uyumları diğer tekniklere göre mükemmeldir. bu sayede kaplama altındaki dişlerde çürük oluşmaz. 

Uygun şartlarda sağlanmış bir çalışmanın üzerine uygulanacak porselen her zaman estetik sonuçlar verebilmektedir. Gerek dişin hazırlanışı sırasında uyulacak anatomik kurallar gerekse teknisyenin çalışması sırasında göstereceği hassasiyet ve doğru materyal ile 20 sene veya daha fazla kullanılabilen porselen köprüler yapmak mümkündür.

Bunun değerlendirilmesi ve uygulanması her hasta ve diş boşluğu için farklı olacağı için doktorun buradaki bilgi birikim ve ön görüleri oldukça önem kazanmaktadır.

Zirkonyum alt yapılı kaplamalar bilgisayar destekli hazırlanmaları dolayısıyla oldukça uyumlu güzel sonuçlar elde edilmektedir.

Zirkonyum diş kaplama yaptırmayı düşünüyorsanız ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizi arayıp randevu aldığınızda size kliniğimizde uygulanmış  zirkonyum diş kaplama fiyatlarını ve zirkonyum diş kaplama örneklerini göstemekten memnuniyet duyarız.Mevcut yasalara göre web sitesine fiyat koyamıyoruz. Ancak hastaların bütçe oluşturma ihtiyaçlarını göz önüne alarak zirkonyum diş fiyatlarının 1000 tl ile 1600 tl aralıında olduğunu söyleyebiliriz. Döviz fiyatları ile farklılıklar oluşabileceğini unutmamak gerekir. diğer taraftan zirkonyum diş fiyatı sadece malzeme fiyatı değildir. Hekimin emeği ve laboratuvarın harcadığı zaman ve çaba ile malzeme ve yatırım maliyetlerini göz önüne almak gerekir. sizin için yapılacak tedavi ve fiyatını diş hekimi ile görüştüğünüzde öğrenebilirsiniz. 

Sağlıkla kalın.