İmplant Yapımında Sorunlar

İMPLANT YAPIMINDA ORTAYA ÇIKABİLEN SORUNLAR

Cerrahi işlem ile ilgili görülebilen sorunların başında enfeksiyon gelir. Yüzde şişlik, morluk olası problemlerle en çok karşılaşılanlardır. Kemikte kırık oluşması veya implant parçasının yutulması gibi olumsuzluklar le de karşılaşıldığı durumlar vardır. İmplant yapımı sırasında üst çenede sinüs boşluğunda perforasyon olması da görülen problemlerden bir tanesidir.

Yara yerinin açılması vida çevresindeki diş etinde enfeksiyon olması söz konusu olabilir. İşlem bölgesinin yanındaki dişlerin canlılığını kaybetmesi gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun haricinde mekanik problemler ve protez problemleri ile estetik ve konuşma problemleri ve yaşanan sorunların başında geliyor. İmplant tedavisinin başarısında unutulmaması gereken diğer önemli bir hasta ile ilgili faktörlerdir.

KANAMA

Cerrahi operasyonunda ortaya çıkan kanama kemik içerisinden veya yumuşak dokulardan gelebilir. Bu kanamayı durdurmak amacı ile kompres uygulama gerekiyorsa dikiş atmak veya elektro koter kullanmak yerinde olacaktır. İşlem sonrasında bölgeyi kapatmak için dikiş atılır dikişlerin hatalı atılması veya hastanın bu bölgede bakımına iyi yapmaması nedeniyle dikişlerde bozulma görülebilir. Bu durumda yeniden dikiş atılması veya açık yara iyileşmesinde bırakılması kontroller sırasında karar verilen bir durumdur.

ENFEKSİYON

 Ağız bakımının iyi olmadığı durumlar ise cerrahi sonrası bakteri planın işlem bölgesinde yerleşmesine ve enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir. İyileşme döneminde periyodik kontroller ortaya çıkabilecek problemlerin erken tespit edilmesini ve giderilmesini sağlar. Bu sayede belki de implant kaybına sebep olabilecek bir sorun kolaylıkla çözüme kavuşturulur. Ağız bakımının kötü olması nedeni ile diş eti hastalıklarına ortam hazırlanır. Ağızda implant varsa bu işlem bölgesinde periimplantitis adı verilen vida çevresi enfeksiyonlar görülecektir.

MEKANİK SORUNLAR

Bunlar da ihlal binalarının gevşemesi veya ihlal üzerindeki dayanakların kırılması gibi problemler söz konusudur. İmplant üzerindeki köprülerin tutuculuğun da sorun yaşanabilir. Bazen bir daha gevşemeleri bazen de ihlal çatlak veya kırıkları söz konusu olur.

Diş tedavisi için uygulanan implant komplikasyonlarından bahsettik. Bu komplikasyonlar çok büyük farklılık gösterebiliyor. Bazen hiçbirinin görülmediği bazen de birden fazla komplikasyonlarla karşılaşıldığı olur.

İstanbul Küçükçekmece ilçesinde Korudent Diş Kliniği olarak implant diş ve estetik diş tedavileriniz için sizlere yardımcı olmaktan mutlulu duyarız. www.drsertac.net