Telsiz Ortodonti (Şeffaf Plak Tedavisi) Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şeffaf plaklarla telsiz ortodonti yönteminde dikkat edilmesi gerekenleri bu yazıda sizlerle paylaşmak istiyorum. Her işin bir zorluğu var tabi. Dişler üzerine tel takmadan dişleri düzeltmek çok büyük bir avantaj. Ancak bu yöntemi belirli bir disiplin ile uygulamak gerekiyor. Bütün ortodonti tedavilerinde olduğu gibi kurallara uyulmadığında tedavi süresi uzayacak ve ilave masraflar çıkabilecektir. 

Plakların ağızda kalma süresi: Öncelikle plakların gün içerisinde en az 20 saat ağızda kalması gerektiğini bir kez daha hatırlatayım. 

Plakların değiştirilmesi:Bazı vakalar için plaklar on günde bir bazı vakalar için ise iki haftada bir değiştirilebilmekte. Plak değişim zamanlarınızı aksatmadan yapmalısınız. Bu sayede tedavinizi öngörülen süre içerisinde tamamlanacaktır. Diğer önemli bir konuda ısırma bloklarının doğru kullanılmasıdır. Plak değiştirdiğinizde yeni şefffaf plağınızın dişlerinizin üzerine tam olarak oturabilmesi için ısırma blokları kullanılmalıdır. Aşağıda bu ısırma bloklarını nasıl kullanacağınız ile ilgili detaylı bilgi vereceğim.

Plakların temizliği: Yemek yerken plakları çıkardığımız için besin artıklarını plaklardan uzaklaştırmak gibi bir sorunumuz olmaz. Ancak ağız sıvılarına maruz kalan plaklar günde en az bir defa fırça ile içleri ovularak yıkanmalıdır. Plakların temizliği için sıcak soğuk kullanılmamalıdır. Azda kullanılmayan diğer deterjan türlerinin de plak temizliğinde kullanılmaması önemlidir. Diş fırçası ve diş macunu ile plaklarınızı rahatlıkla temizleyebilirsiniz. 

Dişlerin Temizlenmesi: Yemek yemeden önce plakları çıkarıyoruz. Plaklar kirlenmiyor. Ancak dişlerimiz yemek artıklarını maruz kalıyor. Dişleri eyri olduğunu da düşünürsek dişler arasına besin artıklarının dolması ve zaman içerisinde de çürük, koku renklenme gibi problemler ortaya çıkarması söz konusu. Her yemekten sonra mutlaka dişlerin fırçalanması ve plakların daha sonra takılması tavsiye edilmektedir. Özellikle şeker veya asitli içeceklerden sonra ağzı yıkamadan plakların takılması tavsiye edilmektedir. 

Isırma Blokları Nasıl Kullanılmalıdır?

Şeffaf plaklar ilk takıldığında dişlere tam uyum sağlamayabilirler. Endişe etmenize gerek yok. ısırma blokları sayesinde ilk günlerde çok uyumlu olmayan plaklar zaman içerisinde dişlerinize daha iyi oturacak ve plaklarımızın uyguladığı bütün kuvvet işlerinize iletilecek.

Yapmanız gereken plaklar nasıl taktıktan sonra alt ve üst dişlerinizin arasına bir ısırma belo yerleştirmek. Bu ısırma bile onu arka dişlerden başlayarak bütün dişlerde Plakların tam oturmasına yardımcı olan isirmak blokları esnektir. Suyla yıkanabilir. Plaklara zarar vermez ve kullanımı son derece rahattır. İsirmak blokları sayesinde tedaviniz istenildiği şekilde ilerler.