Ön Diş Kaplama Ve Estetik

Diş hekimi Sertaç Kızılkaya ön diş kaplamaların sadece estetik beklentileri karşılamasının yeterli olmadığını söyledi. İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniği kurucusu Dr. Kızılkaya "Özellikle ön dişlerde kaplama yapımı söz konusu olduğu zaman insanların tek beklentisi estetik olmaktadır. Oysa özellikle ön dişlerde estetiğin yanısıra ısırma ve çiğneme fonksiyonlarının da sağlanması büyük önem taşır" dedi.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ön dişlere kaplama yapıldığında konuşma ve seslerin çıkarılmasında da doğal fonasyonun elde edilmesinin önemine değindi. Ses ve sahne sanatçılarında fonasyon (ses tonu) değişikliğinin olmaması için kaplama yapımında dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır,bunların temelinde de diş hacminin korunması yer alır dedi.

Ön diş kaplama yapımında çeşitli malzeme ve tekniklerin kullanılabildiği son yıllarda adından en çok bahsedilen kaplama malzemesinin zirkonyum diş kaplama olduğunu belirten Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya zirkonyum diş kaplamanın neden ön plana çıktığını sorduk. Yanıtı çok net oldu.

Ön dişlerde sadece kaplamanın estetiği yeterli olmuyor. Diş etinin de özellikle renk ve şekil olarak beklenilen estetik özellikleri vermesi gerekir. Metal alt yapılı porselen diş kaplamalarda metalin rengine bağlı olarak diş eti kenarında morluklar oluşmaktaydı. Zaman ile giderek artan bu diş eti renklenmelerinin oluşmaması nedeni ile zirkonyum diş kaplamalar tercih edilir olmuştur. Bir diğer önemli nokta da zirkonyum diş kaplama yapılırken dişin fazla küçültülmesine gerek kalmamasıdır. Metalin rengini kapatmak için kullanılan opak katanı zirkonyum diş kaplamalarda kullanılmadığı için daha az diş kesimi ile estetik diş kaplama yapma imkanı vardır. Dişlerin az kesilmesi aynı zmanda kaplama takıldıktan sonra ortaya çıkan diş hassasiyetini yani soğuk sıcak hassasiyetini de neredeyse ortadan kaldırmıştır.

Ön Diş Kaplama Alternatifleri

Dişlerin durumuna bağlı olarak diş hekiminiz size en uygun kaplama çeşidini önerecektir. Ön dişlerde lamina diş kaplama,cam seramik kaplamalar, zirkonyum diş kaplamalar en çok tercih edilen kaplama malzemeleridir. Bunlar arasından seçim yapılırken tercihin belirlenmesinde bu kaplama fiyatlarının etkili olduğu da bir gerçektir. Ön diş kaplama için benim önerim uzun yıllar kullanacağınız ve yüzünüzün yani kimliğinizin vitrini olan dişleriniz için en uygun tedavi seçeneğine fiyatları ön plana çıkarmadan karar vermenizdir. Ödeme konsunu aradaki fiyat farkını göz önüne aldığınızda aslında çok da büyük farklar olmadığını belki de kısa bir erteleme ile en iyisini yaptırabileceğinizi fark edeceksiniz.