İmplant Diş

Evet en çok merak edilen sorulardan birisi de benim dişime hangi tedavi uygulanacak? Şimdi sırasıyla size bir dişini kaybetmiş hasta için ne yapabiliyoruz önce onu gösterelim. Sonra çoklu dişsiz hastalar için yapabildiklerimizi ve en sonda bütün dişlerini kaybedenler neler yaptırabilir sırayla göz atalım.

TEK DİŞ EKSİKLİĞİ

Köprü Diş Yapımı

Tek bir dişini kaybeden hasta için iki alternatif vardır. Bunlardan birincisi geçmişte en sık kullanılan diş köprüsü olarak adlandırdığımız kaplama tedavisidir.

Diş köprüsü'nde boşluğun her iki tarafındaki diş aşındırılır ve üzerine eksik olan dişi de kapsayan bir diş köprüsü yerleştirilir.

Burada kaplamanın iyi yapılması, kaliteli malzemeler kullanılması, hekim'in ve teknisyenin becerisi ile hastanın düzenli ağız bakımı yapması büyük önem taşır.

Çünkü iyi yapılmayan kaplamalar zamanla alttaki dişin çürümesi, dişlerde ağrı ve kesilen iki dişinde kaybına neden olabilir.

İmplant Diş Yapımı

                                   

Adını sık duyduğumuz tedavilerden olan implantlar tek diş eksikliklerinde başarıyla kullanılan yöntemlerin başında gelir. İmplant tedavisinde çekilmiş diş boşluğu bir kök vidası ile tamamlandıktan sonra bu implantın üzerine diş kaplaması yapılır. Yandaki dişleri kesmeye gerek kalmadan işlem tamamlanmış olur.

İmplant tedavisinde de kaliteli malzeme olması, doğru planlama yapılması, kemiğin doğru ölçülmesi cerrahi aşamaların hassasiyetle yapılması ve işlem sonrasında kaplamanın dikkatli bir şekilde hazırlanıp takılması büyük önem taşır.

ÇOKLU DİŞ EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ

Şimdi birden fazla diş eksikliklerinde neler yapabiliyoruz buna göz atalım.

Çoklu diş eksikliklerinde 2 - 3 veya 4 diş eksikliğinde diş köprüleri uygulanabilir ancak genellikle implant uygulaması tercih edilir. 2 diş eksikliğinde 2 implant, 3 diş eksikliğinde yine iki implant uygulanır. 2 implant üzerine 3 tane diş yapılarak tedavi rahatlıkla tamamlanabilir.

Eksik diş sayısı 4 olduğunda ise yerleştirilecek implantların boyu ve çapına göre kaç tane implant yapılması gerektiğine karar verilir. Tam diş eksikliklerinde yani ağızda hiç diş olmadığında sıklıkla hastalar genellikle sabit protez ister.

Ağzımda protezi takıp çıkarmak istemiyorum diye istekte bulunur. Bu durumda en az altı implant ve üzerine sabit diş köprüsü uygulaması mümkündür. 6 implant ağızda en sık kullandığımız diş bölgelerine yerleştirilir. 6 implant üzerine sabit porselen veya estetik zirkonyum diş kaplama diş köprü uygulaması yapılır. Her çenenin altı implant, toplamda 12 implant ile tedavisi mümkün olabilir.

Alt, üst tam dişsiz hastalar için 12 implant iyi çiğneme için asgari bir seviyedir. 12 implant üzerine yapılan 24 adet diş kaplaması ile bütün çiğneme fonksiyonlarını estetik ve konuşma fonksiyonlarını yeniden kazanabilirsiniz.

HİÇ DİŞİ OLMAYANLARDA İMPLANT

Alt Çene 2 veya 4 İmplant

Hiç diş olmayanlar için diğer bir implant alternatifi de alt çene için ön bölgede 2 implant yerleştirilmesidir. İki implant üzerine takılıp çıkarılabilen protez yapılabilir. Alt çenede kemik müsaitse ve hastanın ekonomik durumu elveriyorsa 4 implant üzeri hareketli protez yapmak da mümkündür üst çenede ise alt çenedeki gibi iki implant üzeri tam protez maalesef önerilmez çünkü üst çene kemiği daha yumuşaktır. Çiğneme kavsi daha geniştir Bu nedenle en az 4 implant üzerine takıp çıkarabileceğimiz hareketli protezler önerilir. Sistem topuz başlıklı veya locater adını verdiğimiz çıt çıt şeklinde hassas bağlantıları içerir. Bunların uygulanması ve tercihi hekimin sizin çiğneme kaslarınızın durumu, kapanışı ve sizin istek beklentileriniz ve protezinizin planlamasına göre ayarlanır.

All on 4 ile Sabit Diş

All on fourr olarak adlandırılan 4 diş üzerine sabit protez nedir? Bu da çok merak edilen, çok sık sorulan sorulardan bir tanesi. Klinik pratiğinde çok sıklıkla tercih edilmese de çok fazla konusu geçen ve biraz insanlara umut veren tedavilerden. Tekniğinde arka bölgede implant yapılması mümkün olmayan hastalar için takip çıkarılan protezde istenmiyorsa birtakım özelliklerden çiğneme fonksiyonundan taviz verilerek diş sayısı azaltılarak uygulanır. Ön bölgede küçük azılara kadar diş uygulaması mümkündür. Her hasta için uygun olmayan ama şartları kabul eden hastalara uygulanan All on Four tekniği ile ilgili hazırlayacağım videoyu izleyebilirsiniz.

Bu yazıda eksik dişler, tam dişsizlik, implantlar, köprüler hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Diş hekimliği ile ilgili merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz konular varsa, yorum kısmına yazabilir veya abone olarak bundan sonra yükleyeceğim videoları takip edebilirsiniz sağlıkla kalın görüşmek üzere.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniği

02126616979

Alıntı göster Tabi işlem sonrasında hastanın ağız bakımı da implantların kullanım ömrü bakımından son derece önemlidir. İmplantların ömrü ne kadar diye soran ve merak edenler için hazırladığım videoyu da izleyebilirsiniz.