Diş Eti Estetiği

Doğal bir görünüm için diş etleri ile dişlerinizin uyumlu olması son derece önemlidir. Bu nedenle estetik diş tedavileri yapılırken diş eti şekillendirmesi de gerekli görüldüğü durumlarda yapılmalıdır. Diş eti rengini,şeklini ve dişin uzunluğunu etkileyen diş eti müdahaleleri sayesinde daha etkileyici bir estetik görünüm kazanılabilir.

Gingivektomi ve gingivoplasti nasıl yapılır?

Öncelikle diştaşlarınız ya da plaklar var ise mutlaka temizlenmiş olmalıdır. Lokal anestezi ile dişetleriniz uyuşturulur. Bazı özel cerrahi aletleri, koter ya da lazer gibi cihazlarla hekiminiz dişetlerinize daha önce planlanan şekli verecektir. Gingivektomi, işlem yapılacak diş sayısına göre birkaç dakika ile 1 saat arasında sürebilir. Gingivoplasti ise birkaç dakikalık bir işlemdir.

Gingivektomi ve gingivoplasti sonrası

İşlem sonrası zor bir dönemi yoktur. Hekim tavsiyelerine uyulduğu sürece herhangi bir sorun yaşanmaz.

Dişetlerinizin üstüne periodental pat denilen bir pat konulur. Ortalama 5-7 gün dişetlerinizin üzerinde kalabilir. İşlem sonrası günlük yaşantınızda kısıtlama yapmak zorunda kalmazsınız. Ancak bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekecek.

İyileşme periyodu sırasında, ağız içi temiz tutulmalıdır. Çok aşırı sıcak –soğuk ve baharatlı yiyeceklerden bir hafta dikkat edilmelidir.

Hekiminizin reçete ettiği gargara ya da gerekli görmüşse yazdığı ilaçları kullanın.

Dişetlerinizi yine hekiminizin gösterdiği şekilde çok yumuşak diş fırçası ile fırçalayın. Diş ipi ya da arayüz fırçasını mutlaka kullanın.

Ardından gargaranızı söylenen şekilde kullanın ve gece diş sıkma alışkanlığınız var ise mutlaka gece koruyucu plaklarınızı takın.

Aspirin gibi kanı sulandırıcı ilaçlar almayın.

Dişetleriniz 3-4 haftada iyileşir. Ancak dokuların tamamen son halini alması 2-3 ayı bulacaktır.

48 saat süresince sızıntı şeklinde kanama olabilir.

İşlemden sonra varsa eski kronlarınız ya da köprüleriniz yeni dişeti şekline göre değiştirilmesi gerekir.

Gingivektomi sonrası laminate yapılması gerekebilir. Hekiminiz size önceden bilgi verecektir.

Diş eti rengi açmak da mümkündür. Resmi incelediğinizde renk farkını göreceksiniz. Bu işlem kısa süren ve tavsiye ettiğim bir işlemdir.