Diş Çürüğü Ve Tedavisi Nasıl Yapılabilir?

Diş çürüğü erken dönemde tedavi edilir ise basit bir dolgu ile dişimiz eski sağlığına tamamen kavuşabilir. Dişin çürümemesi için yemeklerden sonra veya en az günde 2 defa dişlerin üçer dakika süreyle fırçalanması ve gerekir. Gerekli bölgelerde  diş ipi kullanılması tavsiye edilir.

Çürükten korunmak için asitli gıdalar tüketilmemesi ve öğün aralarında atıştırma yapılmaması gerekir. Düzenli ağız bakımı olmasına rağmen bazen dişler üzerinde fissür adı verilen girinti çıkıntılarda çürük oluşabilir. Diş çürüğü erken dönemde ağrı yapmaz. diş minesindeki leke zaman içerisinde ilerler. Dişin dentin tabakasına geçtiğinde soğuk ve sıcak ile hassasiyet başlar. Bu aşamada diş dolgu için uygundur. Çürük diş mine ve dentin tabakalarında iken tedavi edilmezse dişin içerisinde bulunan pulpa bölümüne bakteriler ulaşır. 

Dişin özü olarak bilinen içerisinde damar ve sinirlerin bulunduğu pulpa odası bakterilerle karşılaştığında şiddetli ağrı yapar. Ağrı kesicilerle ile geçiştirilmeye çalışılan bu ağrı zaman ilerledikce diş köküne doğru ilerler ve diş pulpasında ve kökü çevreleyen kemik ve periodontal dokularda enfeksiyona neden olur.

Ağrı ilk başlarda yemek yerken başlar. Daha sonra kendiliğinden  ağrılar oluşur ve gece şiddetli ağrıya dönüşür. Bu aşamada diş ancak kanal tedavisi ile kurtarılmaya çalışılır. kanal tedavisi için uygun olmayan dişlerin bazen çekilmesi gerekebilir. Kanal tedavisi her zaman dışı kurtarmak anlamına gelmez. Çünkü kanallar eğri tıkalı veya ikiye ayrılan kanal biçiminde olabilir. tedavi edilemeyen diş çekilmek zorunda kalınır.fiyat olarak en ucuzu diş dolgusu fiyatıdır. Kanal tedavisi fiyatı dolgu fiyatından daha yüksektir. Köprü fiyatı  ile implant diş fiyatını karşılaştırdığımızda da implant fiyatı daha yüksektir. Diş çekim fiyatı en cuz olan fiyattır. Ancak sonrasında yapılacak işlemler göz önüne alındığında en çok maliyete çekim neden olur.

Diş çekildiğinde ise eksik diş bölgesine bir implant veya köprü ile yeniden diş yapmak gerekir. Bu yapılmadığında çiğneme fonksiyonu azalır. Eksik dişin önünde ve arkasındaki dişler boşluğa doğru hareket eder. Kısaca ağzın bütün çiğneme düzeni bozulur. Ağzınızda  varsa zaman kaybetmeden diş hekimi randevusu alınız.