Şeffaf Plak İle Ortodonti

Şeffaf plaklarla telsiz ortodonti tedavisi alışılmış yöntemlerle farklılık gösterir. Bu sistemde diş üzerine metal veya seramik braket veya tel takılmaz. Telsiz ortodonti uygulaması her vaka için uygun olamayabilir. Uygun vakalarda kullanıldığı zaman ise çok iyi sonuçlar alınır. Uzun zamandır başarı ile kullandığım bir yöntem olan şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti hakkında bilgilendirmek istedim. 

Telsiz Ortodonti

Konfor bakımından çok rahattır. Kırılma, batma, estetik sorun yaşamaz. Sabit telli tedaviden daha rahattır. Tedavi sonucu işlem başında görülebilir. Dişlerin eğri olması iskeletsel sorunlar olmadığında giderilebilir.Üç boyutlu görüntüleme ve yazıcılar sayesinde 10 yıldan uzun süredir Dünyada kullanılmaktaydı. Türkiye de üretimin başlaması fiyat ve zaman bakımından büyük avantaj sağlamıştır. Bu sayede yurtdışına ölçü gönderme ve geri alma zamanlarını beklemeden hemde daha uygun fiyatlar ile aynı tedavi uygulamak mümkün olmaktadır. ORTHERO firması dünya standartlarında şeffaf plak üretmektedir. 

Orthero Uygulama Aşamaları

Detaylı bir muayene yapıldıktan sonra panoramik diş röntgeni ile dişlerin kökleri incelenir. Vakalar dikkatli seçilmelidir. Her vaka plaklar ile tedavi edilemez. Hastanın istek ve beklentileri doğrultusunda eğer tedavi yapılabilecek gibi ise ağızdan silikon ölçü alınır. Ölçü net olmalıdır. Ölçüler ORTHERO ya gönderirler. Labaratuvarda model elde edilir. Elde edilen model üç boyutlu tarayıcılar vasıtası ile bilgisayar ortamına aktarılır. Dişlerde istenilen hareketler ve sonuç olarak bütün dişlerin nasıl sıralanması isteniyorsa bilgisayar programında belirlenir. Gelişmiş program hangi dişe ne kadar hareket verileceğini, ne kadar kuvvet uygulanacağını hesaplar. Bu hesapta dişlerin kök yüzeylerinin genişliği de göz önüne alınır.

Bilgisayar tarafından gerçekleştirilen simülasyon da tedavinin bütün aşamaları tek tek oluşturulur. Hasta bilgisayar karşısında hekim ile birlikte tedavinin ne şekilde gerçekleşeceğini görür. En büyük avantajlardan bir tanesi de tedaviye başlamadan tedavi sonucunu görmektir. İki haftada bir değiştirilecek şeffaf plaklar sayesinde belirlenen süre içerisinde dişler istenilen pozisyona getirilir. Tedavi süresi her hasta için farklılık gösterir. Hasta sonuçlarını gördüğü tedavi planına onay verdiği takdirde şeffaf plakları hazırlanır. Herşey uygun ise 0,75 mm ilk şeffaf plaklar üretilir. Bir hafta içerisinde üretilen plaklar sırası ile iki haftada bir değiştirilerek kullanıldığında dişler adım adım düzelmeye başlar.

Tedavi Başarısı

Şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi başarısı aslında hastanın uyumuna bağlıdır. Doğru yapılmış bir planlama sonrasında hazırlanan plaklar kurallara uygun takılır ise 0 başarı sağlanır. Hastalar genellikle tel kullanmak istemedikleri için şeffaf plaklarına düzenli ve kurallara uygun bir şekilde takarlar. Bu sayede de şeffaf apareyler ile başarılı tedaviler gerçekleştirilebilir. Tedavi başarısı için günde en az 22saat kullanmak gerekiyor. Bu tedavi çocuklar için tercih edilmez. Tedavi sırasında aksamalar olduğunda ara plak üretilerek tedavi başarısı elde edilebiliyor.

Tedavi Son Aşaması

Elde edilen düzgün diş kapanışını muhafaza etmek bütün ortodonti tedavilerinde ana prensiptir. Düzelen dişlerin eski pozisyonlarına geri dönmemesi için retainer adı verilen tutucular kullanılır. Dişlerin arka kısmına yapıştıran tel ile sürekli düzenli diş sıralanışı kalması sağlanır. Retainer tel takılmadığı zaman uzun süreli başarı mümkün olmaz. 

Şeffaf Plak Fiyatları

Diğer yöntemlerle uygulanan ortodonti fiyatları ile neredeyse aynı fiyata uygulanır. Yerli üretim başlamadan önce şeffaf plak fiyatları tel ile ortodonti fiyatlarından daha yüksek idi. Sağladığı avantajlar nedeniyle daha yüksek fiyat ile uygulanmasına rağmen yine de şeffaf plaklar tercih edilmekteydi. Şimdi artık yerli üretim şeffaf plaklar sayesinde telsiz ortodonti fiyatları ile tel takılarak yapılan ortodonti fiyatları aynı seviyelere gelmiştir. Yaklaşık olarak 1000 € ile 2000 € aralığında fiyatlar görülmektedir. Her vakanın zorluğuna göre uygulanacak plak sayısı farklı olmakta ve şeffaf plak fiyatları da buna göre belirlenmektedir.

Teknolojik gelişmeler sayesinde diş hekimliğinde bir takım yeni ve farklı tedavi yöntemlerin uygulanması mümkün olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de şeffaf plaklar ile eyle dişlerin düzeltilmesi işlemidir. Estetik diş hekimliğinde zirkonyum ve lamina diş kaplamalar da üç boyutlu tasarım ve üretim aşamaları sayesinde gerçekleştirilen model teknoloji yöntemlerdir. Bu yazıda size şeffaf plaklar ile uygulanan ortodonti yöntemi hakkında bilgi vermek istiyorum.