Ön dişlerde ortodonti problemleri

Ön dişlerin aralıklı olması

Dişlerin aralıklı olması da diş estetiği için olumsuz bir durumdur. Diş sağlını da olumsuz etkiler. Diş aralıkları dişlerin ortodonti tedavisi ile hareket ettirilmeleri sayesinde kapatılabilmektedir. Günümüzde malzemelerinin gelişmesi ile diş aralıkları daha kısa sürelerde kapatılabilmektedir. Aralıklı dişlerin varlığında ya dişler olması gerekenden küçük ya da çene büyük, dişler küçük kalmaktadır. Az önce ifade ettiğim her iki durum da dişlerin aralıklı olmasına neden olmaktadır.

Diş aralıklarının kapatılması için uygulanan ortodonti tedavilerinden en çok kullanılanı diş teli ile aralıklı dişlerin kapatılması işlemidir. Diş üzerine yapıştırılan ortodonti malzemeleri ile yapılır. Bu malzemeler kendi aralarında metal, plastik veya seramik olarak farklılık göstermektedir.

Ön dişlerin eğri olması:

 Eğri dişlerin düzeltilmesinde öncelikli olarak tercih edilen yöntem diş telidir. Bazı durumlarda diş teli damak tarafından da takılır. Estetik kaygıların arttığı ileri yaşlarda eğri dişler tel ile tedavi edilebilirler. Diş teli uygulaması sorun çıkarır.

Diş teli fiyatları da kullanılacak bu ortodonti malzemelerinin fiyatına göre şekillenecektir. En sık kullanılan metal ortodonti braketleridir. Malzemenin kırılma ihtimali yoktur. Ancak diş üzerinden kopabilirler. Plastik braketlerin ise en önemli sorunları kırılmalarıdır. Diş üzerinde yapışık olduklarında bile braket kolları kırılıp kopabilmektedir. Dayanıklılığı az olan bu malzeme çeşidini kliniğimizde pek tavsiye etmiyor ve kullanmıyoruz. Estetik ortodonti tedavisi isteyen hastalar için seramik braketleri önermekteyiz.

Şeffaf plak tedavisi

Giderek artmakta olan diş eğriliği düzeltme tedavilerinden birisi de şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti tedavisidir. Şeffaf plaklar ile eğri diş düzeltilmesi de tıpkı diş teli prensibi gibi çalışmaktadır. Diş üzerine verilen kontrollü kuvvetler sayesinde dişler adım adım hareket ettirilirler. Her iki haftada bir değiştirilen plaklar sayesinde dişler adım adım hareket eder ve istenilen pozisyona getirilir. Şeffaf plak fiyatları yeni bir tedavi olması nedeni ile yüksek fiyatlı bir tedavi uygulanması mümkündür.

 

Ortodonti tedavi fiyatlar

Eğri dişler ister tel ile ister şeffaf plaklar ile düzeltilsin sizin ortodonti tedavi fiyatı hakkında bilgi almanıza engel değildir. Diş teli fiyatları ile şeffaf plak fiyatları arasında ne kadar fark vardır. Bazı insanlar şeffaf plak fiyatı daha düşük olur diye düşünürken bazı insanlar da tam tersini düşünmektedir. Ortalama olarak fiyatlar hakkında da bilgi verildiğinde tahmini bütçe hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Dişlerdeki eğrilik durumu diş ve diş etlerini n durumu gibi önemi unsurlardan etkilenen ortodonti diş teli fiyatları şeffaf plak fiyatları ile yakındır.

 

 

 

 

-- 

DİŞ HEKİMİ 

SERTAÇ KIZILKAYA