Empress Diş ve Zirkonyum Diş Karşılaştırması

Empress zirkonyum ve porselen dişlerin karşılaştırılması.

Estetik diş hekimliğinde doğal diş görüntüsü elde etmek için tam seramik kuranlar uygulanır. İçerisinde metal bulunmayan bu diş kaplamaları ışık yansıtma özellikleri sayesinde doğal dişe en yakın görüntüsü verirler Dişin estetik olması genişliği kalınlığı ve diş etinden çıkış profili dediğimiz diş eti ile birleşme  hattının uygun yapılması sayesinde elde edilir.Üzerinde kırık çürük veya renklenme bulunan dişler kaplandığı zaman yandaki diğer diş görüntüsünün kaplama yapılan diş ile aynı şekilde uygulanması hedeflenir.

Modern diş hekimliğinde doğal diş görüntüsü elde etmek için plastik kaplamalar dan sonra porselen kaplamalar  geliştirilmiştir.Porselenler daha parlak ve kalıcı oldukları için uzun süre tatmin edici sonuçlar alındığı düşünülmüş ancak hasta beklentilerinin yüksek olması bu porselen kaplamaların daha da geliştirilerek  altındaki metal destek bölümün zirkonyum veya güçlendirilmiş seramik ile yapılması sayesinde daha estetik  sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Zirkonyum alt yapılı kaplama dişler de metalin siyah görüntüsü olmadığı için  daha doğal sonuç alınır ancak dişin en doğal görüntüsü empress diş kaplamaları ile sağlanmaktadır.

Estetik diş hekimliğinde özellikle ön diş kaplamalarında Empress kaplamalar tercih edilmelidir. Çünkü Empress kaplamaları doğal görünür. Özellikle ön dişlerde çok iyi sonuç veren empress kaplamaların estetik başarısı oldukça yüksektir.