Protez Ve İmplant Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

İmplant yaptıran hastaların özellikle implant üzeri protezkullanımı ile ilgili öneriye ihtiyaçları vardır. Protezlerin teslim edildiği aşamada hastaya ayrıntılı olarak anlatılmalıdır. Protezin yapım aşamaları sırasında ve kontrol seanslarında da bu önerileri hastaya anlatmak gerekir, böylece hasta protez kullanımı ile ilgili bilmediklerini doktoruna sorma  fırsatını bulacaktır.

Yeni Protezlerle Başa Çıkabilme: Yeni protez kullanmaya başlamak çok zor olabilir, zaman ve sabır ister. Yeni protezlere alışmak için protezler devamlı kullanılmalıdır, sadece akşam yatarken çıkarılma-lıdır. Hastanın protezden kısa sürede çok fazla beklentisi olmamalıdır.

Yeni Protezlerle Yemek Yeme: Önceleri  yiyecekler küçük parçalara ayrılmalı e sadece kısa süre çiğneme gerektiren besinler tüketilmelidir, Zaman içinde besin türlerini çeşitlendirecek ve daha iyi çiğneme yapacaktır. İlk zamanlar yiyecek artıkları protezlerin altına kaçar. Hastalar  iki tarafla çiğneme yapmaya alışmalıdır.

Yeni Protezlerle Konuşma: İlk birkaç gün konuşmada zorluk çekilebilir, konuşmaya kolay uyum gösterilir.

Yeni Protezlerde Rahatsızlık: Protezler takıldıktan sonra rahatsızlık vermesi normaldir. Rahatsızlık fazla değilse hasta protezleri takmaya devam etmelidir. Eğer protez çok fazla rahatsızlık veriyorsa ve hastanın eski protezler varsa bunu takmalıdır. Hasta diş hekimine gitmeden 48 saat öncesinde protezi takmalıdır. Bu hekime rahatsızlık yaratan bölgeleri kolayca görebilmesi için yardımcı olacaktır.

Protezlerde Gevşeklik: İlk  zamanlar hasta protezin yeni şekline uyum gösterene kadar prorezleri bir miktar gevşek hissedebilir. Birçok hastada bu gevşeklik hissi zamanla kaybolur.

Yeni Protezlerin Temizlenmesi: Protezler yiyecek artıklarını toplayabilir, renk değiştirebilir, plak ve diş taşı birikimi olabilir bu nedenle protezlerin temizliği çok önemlidir. Protezler her yemekten sonra yumuşak fırça ve sabunla düzenli olarak temizlenmelidir. Protezler gece boyunca tablet veya toz formunda alkalin peroksit içeren protez temizleyicisi içeren ılık su içinde bekletilmelidir.